Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kalebodur’la Mimarlar MIPIM'de Konuştu

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor toplantı dizisinin 'Çağdaş Türk Mimarisi: Global Ölçekte Fırsatlar ve Sınırlar' başlıklı son paneli, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM’de gerçekleştirildi. Panelistler, Türk mimarların uluslararası alanda daha etkin olması gerektiğini vurguladı

yapi.com.tr
Kalebodur’la Mimarlar MIPIM'de Konuştu

MIPIM 2015’te düzenlenen ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in yönettiği Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor paneline, Tabanlıoğlu Mimarlık Yönetici Ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, Öncüoğlu Mimarlık Ortağı ve Genel Müdürü Enis Öncüoğlu ve İki Design Kurucu Ortağı Murat Kader konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörü Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, “Ekonomisi büyük ölçüde inşaata dayanan ve hızla gelişen bir Türkiye’de, neden Türkiye mimarlığı uluslararası ortama yeterince açılmıyor sorusu ortada kalıyor. Çünkü Türk mimarları, Türk firmaları aracılığıyla, Türkiye civarındaki coğrafyalarda varlık gösteriyorlar ve biz mimarların daha yoğun şekilde uluslararası ortamda olmalarını bekliyoruz” diyerek, sözü konuşmacılara bıraktı.

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu: Şehrin her metrekaresi para kazanılacak bir alan olarak görülmemeli

Panelde ilk sözü alan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, planlama yapılırken her şeyden önce bir şehri bir bütün olarak görmek gerektiğini vurgulayarak, "Şehrin her metrekaresini de para kazanılacak bir alan olarak tanımlamamak lazım" dedi. En büyük sorunlardan birinin şehrin bazı değerlerinin korunmaması olduğunu ifade eden Tabanlıoğlu, “Bazı değerleri korumalıyız ki, onun yanına eklenenler de daha değerli bir hale gelsin. Çünkü şehir sonuçta bir bütündür; her bir metrekaresi bir proje olduğu zaman daha değerli olmuyor. Şehrin yeşil alanlara da, kültürel alanlara da ihtiyacı var. Yani bir şehri bir ülkeyi bütün bir alan olarak görüp onun içinde tanımlamak, planlamayı ona göre yapmak, işverenleri de buna göre verilen izinlerle yönlendirmek, tabi ki mimari projelerin daha düzgün olmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Enis Öncüoğlu: Yetişmiş personel sıkıntısı var ve proje bütçeleri yurtdışına göre çok düşük

Türkiye’nin iki nedenle küresel ölçeğe açılmakta zorlandığını vurgulayan Enis Öncüoğlu da, “Birinci neden, uluslararası ortamda etkili olabilecek yetişmiş personel sıkıntısı; ikincisi ise proje bütçelerinin yurtdışına göre çok düşük olması. Yatırımcıların birinci derece tasarım kaynağı ve yaklaşımı, proje bütçesi ile ilgili oluyor; bu da hizmet kalitesini bir miktar etkiliyor ve düşürüyor. Ama buna rağmen uluslararası ortamda çok sayıda ilişkiyi geliştirerek, sürdürmek ve ilerletmek mümkün olabiliyor" yorumunu yaptı.


Murat Kader: Uluslararası başarı için uluslararası normlara göre proje üretilmeli

Paneli izleyenler arasında İstanbul Valisi, Beyoğlu ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanları ve Türkiye Büyükelçiliği temsilcilerinin bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Murat Kader ise, “Geçen yıl burada bizi dinleyenler arasında yöneticilerimiz yoktu. Ama bugün bizim sorunlarımızı dinleyip, geri döndüğümüzde işleri kolaylaştırmak için neler yapılabileceğini düşünen bir erkanımız var. Bu bana gelecek için en büyük ümidi veriyor” dedi.

Yeni yasaların önemli olduğuna dikkat çeken Kader, “Yeni yasalar aslında bizim bu deneysel alanlarımızı bina ölçeğinden kent ölçeğine getirmeye başladı. Büyük mahalleler, büyük nüfuslar yaratmaya başladık; nerdeyse semt ölçeğinde mimari projeler yapıyoruz. Ama uluslararası arenada kendini gösterebilmek için Türk mimarların uluslararası standart ve normlara göre proje üretmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşüm ofislerinde, vatandaşın artık tasarım konuştuğuna değinen Kader, şunları söyledi:

“Metrekare bir kenara bırakılıyor projenin oraya ne getirdiği, yeşil alan, sosyal donatı alanı konuşuluyor. Böylelikle herkes tasarımın ve mimarinin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlıyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalebodurla-mimarlar-mipimde-konustu_129355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!