Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanal İstanbul Arsa Fiyatlarını Katladı

Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolu açacak olan ve uzmanlar tarafından eleştiri konusu olan Kanal İstanbul projesi, son 1 yılda arsa fiyatlarını 2 ile 4 kat oranında artırdı.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul Arsa Fiyatlarını Katladı

Kanal İstanbul’un bittiğinde İstanbul’da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşturacağını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş değerleme uzmanlarından Vildan Kaya, konuyla ilgili açıklamasınada kurulması öngörülen iki kentten ilkinin 2023 yılına kadar kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada hayata geçirileceğine işaret etti.

Proje açıklandı, bölge gayrimenkul yatırımcılarının akınına uğradı

Kanal İstanbul Projesi’nin açıklanmasıyla birlikte bölgenin gayrimenkul yatırımcılarının akınına uğradığını söyleyen Kaya, 3. havalimanının bu bölgede konumlandırılması ve Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhının kanal üzerinden geçmesinin bölgeyi cazibe merkezi haline getirdiğini vurguladı. Kaya, henüz netleşmiş bir imar planı bulunmamasına rağmen, bölgeye ait master plan çalışmaları Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından devam ederken, projelerin kamuoyuna duyurulmasıyla birlikte Kanal İstanbul çevresinde arazi fiyatlarında yoğun talepten dolayı kısa sürede ciddi artışlar görüldüğünü kaydetti. Kaya,

VildanVildan KayaAraziler imara açılıp arsaya dönüştükten sonra fiyatlarının son 5 yılda yüzde 100’den fazla artış gösterdiğini, projenin açıklanmasından sonra tavan yapan arsa fiyatlarının son 1 yılda ise 2 ile 4 kat oranında artığını belirten Kaya; özellikle Arnavutköy ilçesinin Bolluca, Haraççı, Boğazköy, Boyalık, Yeniköy ve Taşoluk Mahalleleri, Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Bahçeşehir ve Ziya Gökalp Mahalleleri’ne yatırımcı taleplerinin oldukça artığını gözlemlediklerini söyledi. Kaya, gayrimenkul yatırımcılarının Bakanlığın 2014 yılı sonunda tamamlayacağı master plan çalışmasını merakla beklediğini de sözlerine ekledi.

Proje 'Yenişehir rezerv yapı alanı' sınırları içinde

Projenin, afet riskini bertaraf etmek için ruhsatsız, iskânsız ve afet riski altındaki yapıların tasfiye edilerek, yeni yerleşim alanı olarak kullanılması amacıyla tespit edilmiş 24 bin 475 hektar alana sahip 'Yenişehir rezerv yapı alanı' sınırları içerisinde yer aldığını söyleyen Kaya, bu sınır içerisinde Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece ilçelerinin yer aldığını belirtti.

Kaya, 2018 yılı içerisinde bitirilmesi öngörülen 3. havalimanı projesi ve 3. boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolu ile inşaatı sürmekte olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin de bu yapı alanı içinde konumlandığını ifade etti. Kaya, son olarak söz konusu bölgede 2014 - 2019 yılları içerisinde E-5 Karayolu – TEM Otoyolu – Arnavutköy Merkez ve inşaatı sürmekte olan 3. Havalimanı alanı istikametindeki metro hattının hizmete girmesinin planlandığını da sözlerine ekledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-arsa-fiyatlarini-katladi_126203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!