Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanalizasyon Atıkları Burdur Gölü'ne

Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği, gölün kuruyan kısımlarına Keçiborlu ve Senir belediyelerince açılmış kanallarla kanalizasyon atığı bırakıldığı, Isparta OSB'den açılan bir kanalla da kirli atık bırakıldığı yönünde Isparta Valiliği ve ilgili kurumlara suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
Kanalizasyon Atıkları Burdur Gölü'ne

Kuraklık tehlikesinin yaşandığı ve böyle giderse 20 yıl sonra tamamen kuruyacağı öngörülen Burdur Gölü'nün yakın zamanda kuruyan kısımları, kanalizasyon atıklarıyla doldu. Burdur Gölü'nün kıyısının bulunduğu Isparta'dan Keçiborlu Belediyesi ve Senir Belediyesi'nin, açılan iki hattan göl yatağına kanalizasyon atığı bıraktığı belirlendi. Ayrıca Isparta Organize Sanayi Bölgesi'nden yine bir kanalla temiz olmadığı belirtilen atık suyun tarlalara verildiği öne sürüldü. Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği'nin yaklaşık 1 yıldır yürüttüğü araştırmalar sonucu ortaya çıkan felakete ilişkin Isparta Valiliği, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve DSİ Isparta Bölge Müdürlüğü'ne 3 kurum hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Doğal arıtmadan göl yatağına kanalizasyon hattı

Cumhuriyet Gazetesi'nin DHA kaynaklı haberine göre, Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği yöneticisi Hasan Türkel, Senir beldesinde yıllar önce yapılan, doğal arıtma da denilen çökertme havuzunun dolduğu ve yenisini yapmak yerine, havuza gelen atığın bir boru hattıyla doğrudan kuruyan göl yatağına verildiğini söyledi. Göl yatağının kanalizasyon atıkları nedeniyle yeşermesinin de iyi bir şey gibi savunulduğunu anlatan Hasan Türkel, "O bölgede hayvancılık yaygın ve insanlar hayvanlarını kanalizasyon atıklarının oluşturduğu alanda otlatıyor, sonra sütünü, etini yiyor. Sağlık açısından çok büyük tehlike olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bir atık hattı da Keçiborlu'dan

Göl yatağında yine kanalizasyon atığı bırakılan ikinci bir kısım daha belirlediklerini anlatan Türkel, "6 ay kadar önce kurumuş göl yatağında bir kazı çalışması başlamıştı. Biz bunun DSİ'nin çalışması olduğunu düşündük. 2 ay önce gittiğimizde kuru göl yatağına kirli su verildiğini tespit ettik. Bölge halkı, kanalı Keçiborlu Belediyesi'nin kazdığını, kanalla Çapalı Gölü'nden göle su taşındığını söyledi. Bir süre sonra o kanaldan da kanalizasyon atıklarının geldiğini belirledik. Kurumuş göl yatağını bataklık haline getirmiş. Resmen orada pislik görünüyor" diye konuştu.

Üçüncü atık hattı OSB'den

Isparta OSB'nin arıtma tesislerine girdiklerini ve bir açık kanalla atık bırakıldığını tespit ettiklerini anlatan Hasan Türkel, "O açık kanalı takip ettiğimizde, göl yatağına yakın tarlalarda sona erdiği ve tarlalara sulama suyu olarak verildiğini gördük. Yine çıplak gözle bakıldığında Isparta OSB'den bırakılan atıkların da kirli, renkli olduğu, saydam ve temiz görünmediğini tespit ettik" dedi.

Göl yatağında ağır koku ve kirlilik

Keçiborlu ve Senir belediyeleriyle Isparta OSB hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Türkel, "Kanalizasyon atıkları Burdur Gölü yatağına bırakılmakla kalmıyor, mısır ekili alanlara da sulama suyu olarak veriliyor. Kurumuş göl yatağına yayılmış kanalizasyonun yaz sıcaklarının da etkisiyle ağır bir koku ve kirlilik yarattığı, kanalizasyon deşarjının devamı halinde, yakın zamanda Senir önündeki kurumuş göl yatağının mikrop yayarak bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkaracak. Bu yalnızca insanları değil, kurumuş göl yatağında otlatılan hayvanları ve tarımsal ürünleri de olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

Doğa koruma harekete geçti

Dernek başkan yardımcısı Süleyman Faki ise kurumuş göl yatağına sorumsuzca kanalizasyon ve kimyasal atık deşarj edilmesi konusunun peşini bırakmayacaklarını söyledi. Faki, kanalizasyon atıklarının göl yatağına bırakılmasına yönelik Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nün inceleme başlattığını aktardı. Faki, yapılan tespitlerin Isparta'daki ilgili kurumlara iletildiğini, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nce konunun hassasiyetle takip edilerek, gereken işlemin yapılacağına inandıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanalizasyon-atiklari-burdur-golune_122386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!