Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburun’a Yargı Müjdesi: O ÇED Vizesine İptal!

İzmir’in Karaburun ilçesinde 400 bin ton kapasiteli taş ocağı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” raporu için açılan davada mahkeme, verilen kararı iptal etti.

yapi.com.tr
Karaburun’a Yargı Müjdesi: O ÇED Vizesine İptal!

Karaburun’un Kösedere mahallesinde yapılması planlanan 400 bin ton kapasiteli taş ocağı için geçtiğimiz yıl İzmir Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının ardından başlayan mahkeme süreci tamamlandı. Ege'de Son Söz'ün haberine göre, İzmirli yatırımcı Burhan Bora tarafından yapılması planlanan ve 700 bin TL’ye mal olacak olan dekoratif-doğaltaş ocağı projesine çevre sakinleri tepki göstermiş ve verilen kararı yargıya taşımıştı.

Zeytinlik sahasına yakınlık kararda etken oldu

Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kent Konseyi’nin müdahil olduğu davada İzmir 6. İdare Mahkemesi, Valilik tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptaline karar verdi. Mahkeme tarafından verilen kararda, “3573 sayılı kanun uyarınca zeytinlik sahalarına 3 km’den daha kısa mesafede kurulması mümkün olmayan tesislerden olan maden (dekoratif doğaltaş) ocağı işletmesi projesi için İzmir Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirme sonucunda tesis edilen 23.03.2016 tarih ve 2016121 sayılı işlem ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburuna-yargi-mujdesi-o-ced-vizesine-iptal_158070.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!