Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KARDEMİR Yeni Kütük Makinesi Alacak

Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR), yıllık 1 milyon 300 bin ton üretim yapabilecek yeni kütük makinesi alacak.

yapi.com.tr / AA
KARDEMİR Yeni Kütük Makinesi Alacak

Fabrika'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni yatırımlara bağlı olarak bu yıl sonuna kadar tek başına yıllık 1 milyon 300 bin ton üretim yapabilecek yeni kütük makinesinin devreye sokulacağı belirtildi. Devreye alınacak makineyle kütük ve blum üretim kapasitesinin 3 milyon tona çıkartılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''KARDEMİR'in büyüyüp serpilmesinde en büyük unsurun müşterileri olduğunun bilinci içerisinde hareket ediyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti için büyük çabalar içerisinde olduğumuz aşikardır. 2002 yılında, şirketimizin sıvı çelik üretimi 605 bin ton iken, 2011 yılında 1 milyon 398 bin ton olmuş, 2012 yılının 11 aylık döneminde 1 milyon 363 bin tona ulaşmıştır. Halen sürdürülen ve bir kısmı tamamlanma aşamasına gelen yatırımlarımız sonrasında, sıvı çelik üretim kapasitemiz 2014 yılında 3 milyon 400 bin ton seviyesine çıkmış olacaktır. 2002 yılında şirketimizin yatırım miktarı 4,5 milyon lira iken, 2011 yılında 140 milyon lira olmuş, 2012 yılının sadece 9 aylık döneminde ise bu rakam 246 milyon liraya ulaşmıştır. Hissedarlarımız ve kamuoyu emin olmalıdır ki, KARDEMİR sosyal paydaşlarının ve özellikle müşterilerinin menfaatlerini sonuna kadar korumaya devam edecektir. İddia ediyoruz ki KARDEMİR, Türk çelik sektörünün parlayan yıldızıdır.''
    
Haddecilere cevap

Öte taraftan, Karabük Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneği Başkanı Murat Orhan'ın fabrikada usulsüzlük yapıldığı iddialarının adli makamlara bildirildiği açıklandı. KARDEMİR'den yapılan yazılı açıklamada, konu olan satış prosedüründe, hiçbir şirket ve kişiye fiyat avantajı, sipariş avantajı, herhangi bir öncelik tanınmadığı, sadece, KARDEMİR hisselerini elinde bulunduran herhangi bir şirkete veya kişiye mal tesliminde farklı uygulama yapıldığı belirtildi.
     
Başını belli rakip kuruluşların çektiği ve amacı KARDEMİR ve yöneticilerinin piyasadaki güçlü ve istikrarlı duruşunu zedelemek ve rekabet gücünü zayıflatmak olan Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneği hakkında yasal işlemlerin başlatıldığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk Ticaret Kanunu ile diğer ilgili mevzuatın gerektirdiği şekilde hem KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu), hem de KARDEMİR internet sitesinde müşterilerine ve kamuoyuna duyurulan KARDEMİR satış prosedürü, şirketimizin en son yapılan hissedarlar genel kurulunda oy birliği ile onaylanmıştır. Konu olan bu satış prosedüründe, hiçbir şirket ve kişiye fiyat avantajı, sipariş avantajı, herhangi bir öncelik tanınmamakta, sadece, KARDEMİR hisselerini elinde bulunduran herhangi bir şirkete veya kişiye mal tesliminde farklı uygulama yapılmaktadır. Halka açık Anonim Şirket statüsündeki kuruluşumuzun ana karar organı olan hissedarlar genel kurulunda, hiçbir muhalefet oyu olmaksızın kabul edilen bu prosedür, şirketimiz icra organları tarafından tam bir titizlik ve uygunluk içerisinde yürütülmektedir.''

Karabük Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneği Başkanı Murat Orhan, düzenlediği basın toplantısında, KARDEMİR yönetiminde bulunan 3 ailenin üretilen mamullerin yüzde 80'ini sahibi oldukları şirketlere sattıklarını, derneğe bağlı haddecilerin taleplerinin nazara alınmadığını iddia etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemir-yeni-kutuk-makinesi-alacak_103256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!