Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kırklareli’nde Termik Santral Tepkisi

Kırklareli’nin Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde kurulması planlanan termik santral projesine bölgede yaşayan köylüler tepkili.

yapi.com.tr
Kırklareli’nde Termik Santral Tepkisi

Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde kurulması planlanan termik santral projesinde, termik santralin yanı sıra 8 adet sahadan da kömür çıkarılacağı belirtilirken, Dokuzhöyük ve Yenimahalle köylüleri projenin iptal edilmesini istediler.

Sözcü’den Uğur Akagündüz’ün haberine göre; termik santral sahası, atık düzenli depolama sahası ve kül stok alanında oluşan proje sahasının toplam alanının 50 hektardan oluşması dikkat çekerken, alanın 41.7 hektarlık kısmının tarım alanı, 8.3 hektarlık kısmının ise Hazine arazisi olduğu ifade ediliyor. İnşaat aşaması 42 ay sürecek projenin ekonomik ömrünün ise 35 yıl olacağı, ÇED raporundaki bilgiler arasında yer alıyor.

Proje sahasının yaklaşık yüzde 83'ünün tarım arazilerinden oluştuğu belirtilirken, köylüler, projenin hayata geçmesi halinde bölgedeki tarım ve hayvancılığın sona ereceğini söylediler.

Projedeki 8 adet kömür sahası içinde bulunan 180 nüfuslu Yenimahalle köyünün muhtarı Mustafa Paydak, “Köyümüzden kömür çıkararak termik santralde kullanmayı düşünüyorlar. Termik santral ve kömür ocakları olursa burada yaşam olmaz. Arama yapılmak istenen yerin hemen yanında da köyümüzün su deposu var. Köyümüzün suyu zehir akacak.” dedi.

2 yıl sonra yeniden ÇED raporu duyurulan projeye tepki gösteren CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, termik santralin yönetmeliklere ve Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, “Kırklareli AKP Hükümeti tarafından plansız ve çarpık sanayileşmenin merkezi haline getirilmek isteniyor. Kırklareli halkının zehir solumasına asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirklarelinde-termik-santral-tepkisi_181659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!