Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevreciler Kazandı, Termik Santral Projesi Durduruldu

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyü'nde yapılması planlanan termik santral projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından durduruldu.

yapi.com.tr
Çevreciler Kazandı, Termik Santral Projesi Durduruldu

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyü’nde 150 megavatlık iki üniteden oluşması planlanan ve beraberinde maden sahası, atık sahaları, depolama alanları barındıran termik santral hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı durdurma kararı verdi.

Kararı AKP TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan kamuoyu ile paylaştı. Denizli'de 30'un üzerinde sivil toplum kuruluşu ve çevre örgütleri Avdan Platformu adı altında birleşmiş santralin yapımına karşı mücadele başlatmıştı.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre; partisinin il başkanlığında basın toplantısı gerçekleştiren Özkan termik santrale ilişkin gelişmeleri paylaştı. Bakanlığın iki hafta önce karar verdiğini ve santral projesini durdurduğunu söyleyen Özkan, “Karar tamamen siyasi bir karardır. Orada yapılacak bir santralin bölgeye faydası olmayacağı gibi fazlasıyla zarar vereceği görüşünde birleştik. Denizli milletvekillerimiz ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile birlikte uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyorduk.” diye konuştu.

 

 

Firmanın 2016 yılında ÇED süreci başlattığını hatırlatan Özkan, “2016 yılında proje hazırlandı. ÇED süreci değerlendirildikten sonra o proje durdurulmuştu. Geçen yıl yeniden ÇED süreci başlattılar. Nihai ÇED raporu askıya çıktı, itirazlar oldu. Firma 2016 yılında reddedilen projesinde birkaç teknik değişiklik yaparak yeniden müracaatta bulunmuş. 2016'da reddedilmesini gerektiren koşulları düzeltmemiş. Aynı gerekçelerle reddedildi. Biz başından beri bu konuyu takip ediyorduk. Tüm arkadaşlarımızla birlikte orada bir santral yapılmasına karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Avdan'da yapılması planlanan termik santralin zeytinlik alanlara 3 kilometreden daha yakın bir mesafeye sahip olduğunu söyleyen Özkan, “Bölgedeki hem yüzey hem yer altı su kaynaklarına, ormanlık alanlara, tarım alanlarına ve havamıza zarar verecek bir proje.  Bizim en kıymetli varlığımız sağlığımız. Eğer proje bunu tehdit ediyorsa elbette karşı oluruz. Yatırımı sağlığın üzerine çıkaramayız.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-kazandi-termik-santral-projesi-durduruldu_180198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!