Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Körfez Ülkelerinin Yabancı Yatırımcılar İçindeki Payı %35'e Çıktı

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı: Son verilere göre Körfez ülkeleri vatandaşlarının 2014'te ülkemize 2013 yılına göre yüzde 153 daha fazla yatırım yaptığını, yatırım yapan kişi sayısının da yüzde 186 arttığını görüyoruz. Bu büyüme ile Körfez ülkelerinin yabancı yatırımcılar içindeki payı yüzde 26’dan yüzde 35‘e çıktı.

yapi.com.tr
Körfez Ülkelerinin Yabancı Yatırımcılar İçindeki Payı %35'e Çıktı

Körfez ülkelerinin kendi içindeki dinamikler incelendiğinde çok şaşırtıcı bir tablo ile karşılaştıklarını söyleyen Cansel Turgut Yazıcı, “Bahreyn vatandaşlarının 2013 yılına nazaran yüzde 666, Kuveyt vatandaşlarının yüzde 291, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının yüzde 181, Irak vatandaşlarının yüzde 177, Suudi Arabistan vatandaşlarının yüzde 135, Katar vatandaşlarının yüzde 105 ve Umman vatandaşlarının yüzde 58 oranında daha fazla yatırım yaptığını gördük. İran vatandaşları ise geçen seneye nazaran ülkemize yüzde 10 daha az yatırım yapmışlar” dedi.

Yabancıların parsel başına yatırım yaptıkları alan büyüklüğü artıyor

Yabancıların son 2 yılda Türkiye’de yaptıkları yatırımları incelediklerinde alan bazında 2014’te 2013’e göre yüzde 86, yatırım yapan kişi sayısında ise yüzde 55 artış olduğunu gördüklerini belirten Yazıcı; “2013 senesinin 12 aylık toplam verileri 4,3 milyon metrekare iken, bu veri 2014 yılında 8 milyon metrekare oldu. Yani yüzde 86 artış gerçekleşti. Yatırım yapan kişi sayısı 2013 te yaklaşık 17 bin iken, 2014’te 27 bin olarak gerçekleşti. Bu da yaklaşık yüzde 55 artış demektir. Yani yabancıların parsel başına yatırım yaptıkları alan büyüklüğü artıyor” şeklinde konuştu.

Körfez ülkeleri 2014’te 2,8 milyon metrekare yatırım yaptı

Körfez ülkelerinin 2013’te 1,1 milyon metrekare, 2014’te ise toplamda 2,8 milyon metrekare yatırım yaptığını söyleyen Yazıcı; “Yani alan bazında yatırımlar yüzde 153 artmış durumda. Yabancıların yaptığı toplam yatırımlarda kişi başına düşen metrekare 295 metrekare iken, bu sayı Körfez ülkelerinde 370 metrekareye yükselmekte. Bu rakamlar bize körfez ülkeleri vatandaşlarının daha büyük metrekarelere yatırım yaptığını gösteriyor. 2013 ve 2014 yılının ilk 10 aylık verileri ile 12 aylık verilerini kıyasladığımızda ise, son 2 ayda Körfez ülkelerinin yaptığı yatırımların toplam yatırımlar içindeki payının azaldığını görüyoruz” dedi.

Kişi bazında 2014’te 7 bin 600 yatırımcı Türkiye’yi seçti

Yazıcı, verileri kişi bazında incelediklerinde 2013 yılında 2 bin 600 kişinin yatırım için Türkiye’yi seçerken, bu sayının 2014’te 7 bin 600 kişiye ulaştığını belirtiyor. 2014’te gayrimenkul yatırımlarında Türkiye’yi tercih eden ülkelerin 2013 yılı ile genelde aynı ülkeler olsa da sıralamalarda bazı farlılıklar gözlendiğini söyleyen Yazıcı; 2013’te yıl sonu itibariyle en fazla yatırım yapan ülkelerin Almanya, Suudi Arabistan, İngiltere, Rusya ve İrlanda olarak sıralandığını belirtiyor. Yazıcı, 2014 yılında bu sıralamanın yıl sonu itibariyle Suudi Arabistan, Almanya, İngiltere, Kuveyt ve Avusturya şeklinde değiştiğini söylüyor. Yazıcı, ilk 9 ayda adından hiç söz ettirmeyen Avusturya’nın yılın bitimine 2 ay kala sürpriz yaparak, yatırım yapan ilk 5 ülke arasında yerini almasının, veriler arasında en şaşırtıcı olanlardan biri olduğunu da belirtiyor.

İstanbul sanıldığı gibi yatırım yapılan iller sıralamasında başı çekmiyor

2013 yılına 12 aylık toplam veriler bazında bakıldığında sırası ile Antalya, Muğla, İstanbul, Aydın ve Yalova’nın en çok tercih edilen iller olduğunu söyleyen Yazıcı; “2014 yılında bu sıralama Muğla, İstanbul, Antalya, Yalova ve Sakarya olarak değişmiş durumda. Yani genel kanının aksine İstanbul yatırım yapılan iller sıralamasında başı çekmiyor” dedi.

Yabancı yatırımcılar Cumhuriyet tarihi boyunca Bakırköy büyüklüğünde bir alan aldılar

Yabancıların yatırımlarını, toplam hisseye isabet eden yüzölçümü alanı bazında incelendiklerinde Cumhuriyet tarihinin bütününde yapılan toplam yatırım alanın takribi 32 kilometre karelik bir alan olduğunu gördüklerini belirten Yazıcı son olarak, bunun da sadece Bakırköy ilçesi büyüklüğünde bir alana denk geldiğine işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfez-ulkelerinin-yabanci-yatirimcilar-icindeki-payi-35e-cikti_128351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!