Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimaride Esneklik ve Ötesi; ama Nasıl?

İlki, "21. Yüzyılın Üslübu: İşlevsellik, Yenilik, Estetik" başlığıyla gerçekleştirilen 'Tuna Ofis Mimar Buluşmaları'nın ikincisi, 'Hız ve Değişim Çağında Mimaride Esneklik ve Ötesi' konusunu ele aldı.

Mimaride Esneklik ve Ötesi; ama Nasıl?

Tuna Ofis ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen buluşmada Girsberger Holding Yönetim Kurulu Üyesi Juerg Girsberger, şirketlerinin 120 yıllık tarihinin inovasyon, tasarım ve ergonomi ışığında bir okumasını yaparken; 'yeni nesil mimarlığın' uygulayıcılarından yüksek mimar Jeannette Kuo ve mimar Ünal Karamuk da tasarımcı ve mimarların 'beğeni otoritesi' sıfatını geride bırakarak 'olanakları gerçek kılan kişi' rolünü üstlendiği günümüzde 'esneklik' ve 'karar' olgusunun ne anlama geldiğini tartıştılar. Mimaride farklı dönemlerde farklı kavramların öne çıktığına işaret eden Tuna Ofis Mobilyaları Başkan Yardımcısı Nuri Tuna, değişen ofis mekanlarıyla teknik altyapıya göndermede bulunarak, bugünün belirleyici kavramlarının hız ve esneklik olduğuna vurgu yaptı.

GirsbergerGirsberger Holding Yönetim Kurulu Üyesi Juerg GirsbergerTarım toplumundan ofis toplumuna

1992'den bu yana Tuna Ofis Mobilyaları ile birlikte Türkiye pazarında olan Girsberger Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Juerg Girsberger de inovasyon, tasarım ve ergonominin Girsberger’in 120 yıllık tarihini nasıl şekillendirdiğini anlattı. Girsberger, 1889 yılında Zürih'te bir doğrama atölyesi olarak kurulduğunda İsviçre'nin tipik bir tarım toplumu olduğunu ve nüfusunun önemli bölümünün dışarıda fiziksel güç gerektiren işlerle uğraştığını anımsatan Juerg Girsberger, bugün bu rakamın yüzde 2'lere kadar gerilediğine dikkat çekti ve "İş dünyasında dışardan ofislere, fiziksel güç gerektiren işlerden 'oturarak' yapılabilen işlere doğru yaşanan bu değişim, Girsberger'in sürdürülebilir ekonomik başarısının ardındaki en önemli nedenlerden biri" dedi.

İş dünyasında 'ofis' olgusu öne çıkarken 'oturmanın' aslında çok da sağlıklı olmadığının da kısa sürede anlaşıldığını kaydeden Juerg Girsberger, kurucularının sadece 'güzel' sandalyeler yapmanın yeterli olmadığını gördüklerini söyledi. Eurochair, Trilax, Reflex, AL3 ve Diagon gibi ürünleri üzerinden Girsberger'in inovasyon, tasarım ve ergonomi açısından katettiği yola değinen Juerg Girsberger, gerekli standartları tasarım ve fonksiyonellikle buluşturan ofis mobilyaları yapmaya devam edeceklerini ifade etti. Değişen ofis ortamlarıyla birlikte saatlerce hareket etmeden oturmanın da kaçınılması gereken bir duruma dönüşeceğine dikkat çeken Juerg Girsberger, alternatif oturma biçimleri sunan ürünlerin öne çıkacağını; standartlar ve yasal düzenlemeler kadar duyarlılık, algılayış, dokunma duyusu, ustalık gibi ölçülemeyen kriterlerin de önem kazanacağını ifade etti.

JeannetteJeannette KuoEsnekliğin ötesi

Juerg Girsberger'den sonra sahneye çıkan ve sunumuna Rem Koolhaas'ın geçen ay Milan Mobilya Fuarı'nda görücüye çıkardığı 'Tools for Life' koleksiyonundan duyduğu heyecanı dillendirerek başlayan Jeannette Kuo, bu heyecanın nedeninin sadece 'güzellik' olmadığını, ama aynı zamanda mimarın ya da tasarımcının neredeyse yarım yüzyıla yayılan kendini konumlandırma biçimindeki 180 derecelik kayma, paradigma değişikliği olduğunu söyledi. Artık tasarımcının bir beğeni otoritesi olmaktan çıktığını, olanakları gerçek kılan kişiye dönüştüğünü vurgulayan Kuo, bununla birlikte 'kullanıcı' algısının da farklılaştığını; modernist öğretinin 'ideal insanı'nın tartışıldığını, artık herbirinin ihtiyaçları farklı olan bağımsız bireylerin söz konusu olduğunu belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimaride-esneklik-ve-otesi-ama-nasil_108448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!