Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mobilyacılar Taleplerini İletmek için Ali Babacan'a Gidecek

Kredi kartında taksit sınırlamasının senetli satışları daha da artıracağını ve bunun da kayıt dışılığı getireceğini savunan MOSDER Başkanı Güleç, "Yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı ziyaret ederek, taleplerimizi dile getirmek istiyoruz" dedi.

yapi.com.tr / AA
Mobilyacılar Taleplerini İletmek için Ali Babacan'a Gidecek

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, her 4 tüketiciden 3'ünün mobilya satın alırken taksitli alışverişi tercih ettiğini, taksit oranlarının sınırlandırılmasının senetli satışları artırarak mobilya üreticilerini mağdur edeceğini, senetli satışların kayıtdışılığı artıracağını kaydetti.

Taksit sayısının düşürülmesi halinde ödemelerin otomatikman senete kayacağını belirten Güleç, şöyle konuştu:

"Zaten senetli satış şu anda da önemli oranlarda devam ediyor. Bu durum söz konusu olursa senetli satışlar daha da artacak. Neticede yine mobilya alınacak ama senetli alınacak, bu da kayıt dışılığı getirecek. Sektörün en önemli sorunlarından bir tanesi zaten kayıt dışılık. Biz mobilyada ihracatı arıtırıyor, ithalatı azaltıyoruz. Sektöre dış ticaret fazlası kazandırıyoruz. Bu sektöre zarar verecek hususları göz önünde bulundurmak lazım. Geçen yıl Çek Kanunu'nda yapılan değişiklikle mobilyacıların ağzı yandı. Çeklerini tahsil edemeyen bir çok mobilyacı toptan satışlarında mağdur oldu. Şimdi üreticiler yeniden eski günlerin gelmesinden korkuyor. Eskiden hapis kararı olduğu dönemde insanlar çeklerini ödüyordu".

"Beyaz eşya sektörü de aynı fikirde"

Beyaz eşya sektörünün de kendileriyle aynı fikirde olduğunu belirten Güleç, "Onlar da dayanıklı tüketim malını satıyor ve taksitlerin sınırlandırılmasını istemiyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı ziyaret ederek taleplerini dile getirmek istediklerini söyleyen Güleç, geleceği olan, Türkiye için çok daha fazla korunması gereken sektörün, stratejik sektör olarak kabul edilmesi gerektiğini anlattı. İstihdam dostu ve dış ticaret fazlası veren sektörün pozitif ayrımcılığa tabi tutulması gerektiğini dile getiren Güleç, 2 milyar dolar olan ihracatı 2023'te 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyacilar-taleplerini-iletmek-icin-ali-babacana-gidecek_114009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!