Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Hedef Mobilya İhracatının Kilogram Fiyatını 20-25 Dolara Çıkarmak

Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı ZOW'un açılışında konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, "Mobilya sektörünün ihracat kilogram fiyatı 5 dolar. 2023 hedefimizin, mobilya sektörünün kilogram fiyatını 5 dolardan 20-25 dolara çıkarmak olması lazım" dedi.

yapi.com.tr / AA
Hedef Mobilya İhracatının Kilogram Fiyatını 20-25 Dolara Çıkarmak

Bu yıl altıncısı düzenlenen 'Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı ZOW'un açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, rekabetin dünyada giderek zor bir hal aldığını söyledi. İhracatçıların krizden çıkışta çok önemli katkılar sağladığını anlatan Büyükekşi, başarının dört bileşeni bulunduğunu, bunların 'Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve marka' olduğunu dile getirdi.

MehmetMehmet BüyükekşiMobilya sektörünün ihracat kilogram fiyatının 5 dolar olduğu bilgisini veren Büyükekşi, "Halbuki mobilya sektöründe gelişmiş ülkelerde, özellikle İtalya gibi bir ülkede, bu rakam 20 dolar civarında. O yüzden bizim 2023 hedefimizin, mobilya sektörünün kilogram fiyatını 5 dolardan 20-25 dolara çıkarmak olması lazım" şeklinde konuştu. Bu nedenle katma değeri artıracak çalışmalara daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, sektörün 2023 hedefinin 6 milyar dolarlık ihracat oluğunu anımsatarak, bunun ancak inovasyonla gerçekleşebileceğini ifade etti.

AykutAykut Engin85 ülkeden ziyaretçi bekleniyor

ZOW Türkiye Müdürü Aykut Engin ise fuarın ilk gerçekleştirildiği yıldan bu güne kadar gelinen süreçte Türkiye pazarında hızlı bir yükseliş gösterdiğini söyledi. Bu yıl Kuzey Afrika pazarından Fas, Tunus, Cezayir ve Libya'dan birçok ziyaretçinin fuarda yer alacağı bilgisini veren Engin, "Ayrıca fuarımıza Rusya, Türk Cumhuriyetleri, İran, Irak, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya gibi yaklaşık 85 farklı ülkeden ziyaretçi gruplar da bekleniyor" dedi.


Amaçlarının ağırlıklı olarak yöneldikleri uluslararası pazarlar ile bu pazarlardaki markaların ve ziyaretçilerin fuara katılımlarını sağlayarak yerli katılımcıların hedef pazarlara ulaşmalarını kolaylaştırmak olduğunu bildiren Engin, şunları kaydetti:

"Dünyanın dört bir yanından mobilya sektörü ile alakalı herkesi buraya taşıyıp farklı bölgelerdeki gelişmeleri tek adreste öğrenme imkanı sunuyor ve yurt dışı iş bağlantılarını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanı sıra sektöre dair en yeni ürünlerin sergilendiği fuarımız bu yıl sürdürülebilirlik alanında sektöre önemli katkılar sağlayacak. Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen ödüllü nanoteknoloejik ürünlerin Türkiye'de ilk kez fuarımızda sergilenmesi bizim için büyük gurur kaynağı".

2008 yılından bu yana İstanbul'da düzenlenen fuara Rusya'dan Suudi Arabistan'a, İran'dan Cezayir'e, Irak'tan İtalya'ya kadar 85 farklı ülkeden ziyaretçi bekleniyor. Bu yıl nanoteknolojik ürünlerin sergilendiği fuarın kapıları 23 Mart'a kadar açık olacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/hedef-mobilya-ihracatinin-kilogram-fiyatini-20-25-dolara-cikarmak_118491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!