Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitler Okullu Olacak!

İMKON, inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye’nin, zirveye yerleşmesi amacıyla, müteahhitlere eğitim verilmesi için çalışma başlattı. Müteahhitler için üniversitelerde sertifika programları başlayacak.

yapi.com.tr/AA
Müteahhitler Okullu Olacak!

İnşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye’nin dünyanın zirvesine yerleşmesi amacıyla müteahhitlere eğitim verilecek. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlik sektöründe özellikle son 10 yıldır dünya ölçeğinde başarılı olduklarını söyledi. Türkiye’nin, inşaat sektöründe Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığı ve zirveyi zorladığını belirten Tellioğlu, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi rakiplerin geride bırakılmasının, gelinen nokta açısından son derece önemli olduğunu anlattı. Tellioğlu, hem ülke hem de dünya çapında önemli sorunları bulunan Türk inşaat sektörünün, bu şartlarda zirveye oturmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, başarılı bir inşaat sektörü için iç dinamiklerindeki sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Sektör standartsız gelişiyor

Ülkedeki inşaat sektörünün, standartsız geliştiğini büyüdüğünü ve ilerlediğini savunan Tellioğlu, “Ülkemizde 300 bine yakın müteahhit var. Ancak müteahhitler arasında büyük farklar bulunuyor. Bir müteahhite bakıyorsunuz tüm standartları oluşturmuş, kurallara uygun inşaat yapıyor, dünya devleriyle yarışıyor, diğer müteahhitin ise hiçbir şeyden haberi yok. Türkiye bu noktada çok disiplinsiz çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. Tellioğlu, sektördeki en büyük sorunun müteahhitler arasındaki “çürük elmalar” olduğunu dile getirerek, “Çok daha başarılı işler yaparız ama Türk müteahhitlerin yüzde 30’u sektörün kirli yüzü. Bu çürük elmaları ayırt etmemiz lazım. Müteahhitler arasındaki çürük elmalar da eğitimle ayrılacak. Çünkü müteahhitliğin taşıdığı sorumluluklardan habersiz, standartlara uymayan yapıların inşa edilmesi ve siyasi bürokrasinin de bazı durumlarda buna göz yumması nedeniyle çok büyük acılar yaşadık” dedi.

Müfredat kitaba dönüşecek

Üniversitelerde müteahhitlik eğitimi verilmesi için harekete geçtiklerini bildiren Tellioğlu, böylece eğitimli müteahhitler yetiştirileceğini söyledi.

Tellioğlu, Türkiye’de müteahhitlik sisteminin dikkat etmesi gereken başlıkları bir araya getirerek bir müfredat hazırlanacağını belirterek, “Hazırlanan müfredatı ders kitabına dönüştüreceğiz ve üniversitelerle protokol imzalayacağız. Anlaştığımız üniversiteler müteahhitlere ders verecek. Dersler sonunda müteahhitler sınava tabi tutulacak ve başarılı olanlar sertifika alacak. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile görüştük. İki, üç üniversiteyle daha temasa geçildi. Kentsel dönüşüm seferberliğinin yürütüldüğü bu süreçte projemiz büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-okullu-olacak_113003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!