Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Atık Sorununa Geçici Çözüm

Almanya’nın nükleer atıkların depolanacağı nihai bir depoya ihtiyacı var. Ancak bu konudaki çalışmaların henüz başlamadığı, bu nedenle bir 'ara depo' konsepti üzerinde durulduğu belirtiliyor.

yapi.com.tr
Nükleer Atık Sorununa Geçici Çözüm

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, nükleer atıkların depolanacağı nihai bir depo bulunması konusundaki arayışlar durdu. Çevre Bakanı Hendrik, Paskalya'ya kadar bu nedenle bir ara depo konsepti üzerinde duruyor.

2013 yılının temmuz ayında, nihai bir depo için yeni bir arayışa girileceği konusunda uzlaşı sağlanmıştı. Baden-Württemberg eyaleti başbakanı Winfried Kretschmann, o dönem memnuniyetini, “Genel seçimlerden aylar önce partiler üstü bir uzlaşıya varılmış olması dikkate değer. Bu federal ve eyalet düzeyindeki tüm taraflar için büyük kazanımdır“ demişti.

Politikacılar memnun olsa da o dönem arayışta risk ya da yan etkisi olmayacak şekilde bir başarı sağlanacağına neredeyse kimse inanmıyordu.

Aşağı Saksonya eyaleti başbakanı Stephan Weil, "Kimse bize nihai bir nükleer atık deposu için yeni arayışta bu kez gerçekten başarıya ulaşılacağı konusunda garanti veremez" demişti.

Ancak bu konudaki hazırlıkların henüz başlamadığı belirtiliyor. Sorun şu: Söz konusu nihai atık deposu bulunana kadar nükleer atıklar nerede depolanacak? Yasa bu soruyu şu ana dek bir kenara bırakmış durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-atik-sorununa-gecici-cozum_117743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!