Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Akkuyu'yu Bitirdiler!

Akkuyu Nükleer Santrali'nin...

Akkuyu Toplantısına Çevreci Engeli

Akkuyu'da Deprem Riski Gizlendi mi?

Akkuyu'daki ÇED'e Tepkiler Dinmiyor

Foto: DHA

Bakanlık Önünde Akkuyu Eylemi!

Akkuyu'nun ÇED'inde Nükleer...

Akkuyu’nun Atıkları İstanbul’u...

Güllüce'ye Akkuyu Nükleer Soruları!

ÇED Raporu Bağırıyor, Ama Duyan Yok!

Akkuyu’nun 'Belirsiz' Maliyeti

ÇED Raporunda Ballı Vaatler

Akdeniz'de Nükleer Isınma

Akkuyu'da Revize Edilmiş ÇED...

Nükleer Santrala Yeşil Yapraklı Logo

Rusya'dan Akkuyu'ya İlk Çeyrekte...

Nükleer, Valiliğin Kafasını Karıştırdı

Akkuyu ÇED Raporu Bir Kez...

ÇED’siz Arazide, Nükleer İnşaatı...

'Bir Belayı Defettik Sıra Nükleerde'

Tokyo 'Hoşçakal Nükleer' Dedi

Nükleeri Pedal Çevirerek Protesto Edecek

Sinop'ta Nükleer Kriz Resmen Başladı

"Yenilenebilir Enerji Kaynakları...

"Akkuyu Santralinin Yapımında...

Nükleer Atık Sorununa Geçici Çözüm

Akkuyu'da Nükleerin 'İlk' Kurbanı O mu?

Japonya Nükleerde Karar Aşamasında

"Akkuyu'nun Yüzde 49'unu Satmayı...

Nükleere Karşı Yürüyorlar!

Mersin’de Hekimler Nükleere...

ABD'de Nükleer Sızıntı Alarmı!

Nükleer Takvimde Değişiklik Yok

Güllüce'ye Çağrı: 3. ÇED'i İade Et!

Akkuyu'ya "11 Eylül" Testi

Mersin Akkuyu'ya Yer Lisansı Davası

İngiltere'de Nükleer Alarm!

Nükleer Santral Sınırı Aşmış

Akkuyu için İkinci Suç Duyurusu!

Akkuyu'da Nükleer Santral...

Akkuyu'da, ÇED Raporu için...

Akkuyu'nun Yer Lisansı Güncellendi

Rusya 'Akkuyu' için Kredi Kullanıyor

Akkuyu’da ÇED Beklenirken İnşaat Başladı

Akkuyu’da ÇED Raporunu Bekleyen...

Rusya Akkuyu için Para Ayırıyor

"Akkuyu Gecekondu Santrali Olmuş"

Akkuyu Nükleer Santrali için...

Akkuyu'ya ÇED İncelemesi!

"Akkuyu'da Göstermelik ÇED...

Akkuyu ‘Formata Uygun’ Çıktı

Akkuyu'ya İlk Kazma 2016'da!

Akkuyu'da ÇED Raporu İade Edildi

Akkuyu'da Nükleer Santral İnşaatı Başladı mı?

Mersin Akkuyu'daki nükleer santral sahasında iş makineleri çalışmaya başladı. ÇED raporu olmayan santralda faaliyetin başlaması, tepki yarattı. Şirket yetkilileri ise "Santral inşaatı değil, taş ocağı açtık" diyor.

yapi.com.tr
Akkuyu'da Nükleer Santral İnşaatı Başladı mı?

Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral sahasındaki çalışmalar ilk kez görüntülendi. Santralla ilgili hazırlanan ÇED raporu halen ÇED Genel Müdürlüğü’nde onay bekliyor. Ancak Greenpeace ulaşan görüntülere göre sahada yoğun bir çalışma var. Yaşam alanları oluşturulmuş, iş makineleri ve kamyonlar hummalı bir çalışma içinde. Yapılan patlatmalar aksiyon filmlerini aratmıyor. Sorumlu şirket Akkuyu NGS ise yapılan çalışmaların nükleer santral inşaatı ile ilgili değil yalnız taş ocağı işletmesi ile ilgili olduğunu söylüyor.

Mersin’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu mevkiine kurulması planlanan nükleer güç santralı için Rusya ile Türkiye arasında anlaşma imzalanmıştı. Santralla ilgili Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santralı) hazırladığı ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü’ne sundu. 3 bin sayfayı aşan ÇED raporu için sonuç henüz açıklanmadı. Santralın takvimine göre, eğer ÇED raporuna onay verilirse 2015’te gerekli lisanslar alınacak. 2016’da santral inşaatı başlayacak. İlk enerji de 2020’de üretilecek.

ÇED raporu alınmadan nükleer santralın kurulacağı sahada santralle ilgili herhangi bir faaliyetin yapılmaması gerekiyor. Ancak Akkuyu’da deniz kenarında yer alan sahada yoğun bir çalışma devam ediyor. Greenpeace’e ulaşan bir videoda sahada düz zemin üzerindeki küçük bir tepelik dinamitlerle kontrollü patlatılıyor. Daha sonra buradan çıkan hafriyat kamyonlarla taşınıyor. Ayrıca sahada ilk kez çekilen fotoğraflardan konteynırlarla işçiler için yaşam alanları oluşturulduğu anlaşılıyor.

‘Minareyi çalan...’

Greenpeace’e göre, başlayan faaliyetler tamamen nükleer santrallarle ilgili. Santralın mutlaka düz bir zemine kurulması gerekiyor. Bu nedenle patlatmalarla zeminin düzeltmesi yapılıyor. Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şantiyeler kurulmuş durumda. Açıkça görünüyor ki, daha izinler alınmadan Akkuyu Nükleer santrali için yıkım süreci başlamış. Kısacası taş ocağı görüntüsü adı altında, minareyi çalan kılıfını hazırlamış.”

Yetkili şirket Akkuyu NGS, yaptığı açıklamada iddiaların aksine şu açıklamada bulundu: “Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali) Sahası’nda, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı çerçevesinde ve alınan lisans ve izinlere istinaden yangın emniyet yolları ve güvenlik yollarının oluşturulmasına yönelik malzemelerin temini için taş ocağı işletilmekte olup bu kapsamda ilgili kurumlar tarafından verilen izinler çerçevesinde gerekli izinler alınmış ve sahada denetimler de yapılmıştır. Taş ocağı işletme faaliyetleri için; maden ruhsatı, taş ocağı işletme izni, gayrısıhhi müessese işletme izni ve ÇED Belgesi ilgili kamu kurumlarından alınmış olup söz konusu faaliyetler bu izinler çerçevesinde yürütülmektedir.”

İlk enerji 2020 ortasında

Proje ile ilgili ÇED Raporu sürecinin devam ettiğini belirten Akkuyu NGS yetkilileri, inşaatın başlayabilmesi için yalnız ÇED olumlu kararının da yeterli olmadığını belirterek şunları dedi: “Uluslararası kural ve izinlerin yanı sıra Türkiye’nin ilgili kurumları tarafından da uygulanan son derece sıkı ve zorlu bir izin ve denetim süreci söz konusu. İnşaat için asıl olarak alınması gereken inşaat lisansıdır. Projemizin inşaat lisansının TAEK’den 2015 sonunda alınması, ilk ünite inşaatının ise Ocak 2016’da başlaması öngörülmektedir. Her şey proje takvimine uygun olarak ilerlerse ilk reaktörde elektrik üretiminin 2020 ortasında başlaması planlanmaktadır.”

Temeli çoktan attılar

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’dan Yılmaz Kilim iseekim ayında Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu ile birlikte sahaya gittiklerini yapılan çalışmaları o dönemde tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Taş ocağı adı altında temel kazılmıştı ve temel çalışması şu anda bitti. Nükleere santral sahasına girmemize izin verilmiyor. Taş ocağı ile ilgili proje tanıtım dosyasını bilgi edinme hakkı çerçevesinde istememize rağmen bize vermiyorlar. Eğer dosyaya ulaşabilirsek yapılan işlemin usulsüzlüğünü de kanıtlamış olacağız. Şu anda dolgu işini tamamlamış durumdalar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-nukleer-santral-insaati-basladi-mi_116469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!