Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ODTÜ’de Plan Değişikliği!

ODTÜ Rektörü'nden "Ceza" Açıklaması

"Ankara’yı Dubai Yapmak İstiyorlar"

ODTÜ’de Bu Gizlilik Neden?

İTÜ’nün Fidanları Söküldü

Gökçek: Şu Yolun Güzelliğine Bakın...

ODTÜ'den Sonra Sıra Eymir'de!

"ODTÜ Haklı, Gökçek Haksız.10 Neden"

Betonu Kazıp Fidan Diktiler!

Bozdağ'dan Şaşırtan "ODTÜ" Yorumu!

ODTÜ'deki Ağaç Katliamının...

Uykusuz'dan "Melih Gökçek" Kapağı!

"ODTÜ'ye 500 Puan Yerine 500...

“20 Yılda Metro Yapamayan...

ODTÜ'nün Korkusu: Pandora'nın Kutusu

ODTÜ Yönetiminden 'Fidan Dikme' Kararı!

ODTÜ'den Bakana Resmi Yalanlama

Erdoğan: "Yol için Camiyi Bile Yıkarız"

Hükümetten ODTÜ Açıklaması: "Zorunluluk"

"ODTÜ'ye Güzergah Davası Açılmalı"

"ODTÜ Katliamı Kente, İnsana,...

Orman Genel Müdürlüğü’nden...

Gökçek: Kesilen Ağaçlar için...

Mimarlardan Gökçek Hakkında...

ODTÜ'lülerden "Rantın Yolu"na...

ODTÜ'nün İtirazını Değerlendirecek!

ODTÜ'lüler Neden Karşı Olduklarını...

'ODTÜ Planı' Usulsüz

Tünelin Havalandırması ODTÜ'nün...

"Gökçek Elini ODTÜ'den Çek"

"ODTÜ Planlarını Onayladık"

ODTÜ’lüler Şantiye Kurdu!

ODTÜ Ormanını Ankara Halkı...

ODTÜ Rektörü: Ortak Çözüm Bulunmalı

ODTÜ'nün İnşaat Alanı 1 Milyon...

“ODTÜ Ormanını Ellerimizle Yeşerttik”

İşte ODTÜ Planının Ayrıntıları!

İMO da ODTÜ Yolunu Yargıya Taşıdı!

ODTÜ Arazisinde Tarihi Eser Bulundu!

"ODTÜ'de Tünel Olmaz"

"ODTÜ'de Tünel"e Mimarlardan İtiraz Var!

Erdoğan ODTÜ Eylemine Kızdı:...

Bakanlıktan ODTÜ'nün Yol Planına Onay!

"ODTÜ için ÇED Gerekli"

ODTÜ'den Bakan'a Yanıt!

Bayraktar: "ODTÜ'nün İçinde...

ODTÜ'den Söktüğü Ağaçları Kuruttu!

Mahalleli "ODTÜ" Davasını Açtı

Mimarlar Odası "ODTÜ" Raporu Hazırladı!

ODTÜ Açılmadan 'Orta Yol'

Gökçek: "ODTÜ'deki Binaların...

"ODTÜ'ye Düşman Toprağına Girer Gibi Girdiler"

ODTÜ Mezunlar Derneği, öğrenciler ve eğitim alanındaki kurumlar önceki gece düzenlenen gece baskınında 3 bin ağacın büyük bir bölümünün tahrip edildiği açıklandı.

yapi.com.tr
"ODTÜ'ye Düşman Toprağına Girer Gibi Girdiler"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Asistan Dayanışması, Eğitim-Sen 5 Nolu Şube ve ODTÜ Öğrenci Bileşenleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, kampüsden yol geçirmek için bölgede bulunan 3 bin ağacın büyük bir bölümünün gecenin karanlığında Büyükşehir Belediyesi ekiplerince iş makineleriyle tahrip edildiği ileri sürüldü. Açıklamada, "Düşman topraklarına girer gibi, Ankara'nın en önemli değerlerinden biri olan ODTÜ ormanlık alanına girmesi, en hafif değerlendirmeyle, bu kararı alanların bulundukları makamın ağırlığı ve öneminin farkında olmadıklarını göstermektedir" denildi.

DHA'nın haberine göre, ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Asistan Dayanışması, Eğitim-Sen 5 Nolu Şube ve ODTÜ Öğrenci Bileşenleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Kurban Bayram tatiline denk gelen 18 Ekim Cuma gecesi Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve araçlarının yoğun polis desteğiyle ve bir baskın havasında ODTÜ'ye ait olan ağaçların kesilerek tahrip edildiği belirtildi. Açıklamada, mülkiyetinin bir bölümü ODTÜ tüzel kişiliğine, bir bölümü de ODTÜ Mezunlar Derneği'ne ait araziye, bu kurumlardan herhangi bir izin almadan ve bilgilendirme yapmadan girildiği belirtilen açıklamada, "Gece boyu süren çalışmalar sonucunda bu bölgede bulunan 3 bin ağacın büyük bölümü tahrip edilmiş, az sayıda ağaç ise göstermelik bir biçimde taşınmıştır. Bu sırada Mezunlar Derneği arazisinde bu çalışmaları izleyen öğrencilerimiz, mezunlarımız, öğretim elemanlarımız ve bölge halkı Büyükşehir Belediyesi üniformaları giydirilmiş bazı şahısların ve polisin saldırılarına maruz kalmış; iki öğretim üyemiz gaz fişekleri ve plastik mermiler ile yaralanmıştır" denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Bilindiği gibi ODTÜ arazisi bütününe yönelik bir Koruma Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve yasal düzenlemelerin öngördüğü gibi, kesinleştirilmeden önce ilgili tarafların itirazlarına olanak sağlamak üzere, yasal itiraz süresi 4 Kasım 2013 tarihinde dolacak olan 1 aylık bir süre için askıya çıkarılmıştır. Bu süreç ve görüşmeler devam ederken, bir kamu kurumu olan Büyükşehir Belediyesi'nin, bir başka kamu kurumunun sorumluluğundaki araziye bir gece yarısı baskını düzenlemesi, ne biçim ne de hedefleri açısından kabul edilebilir değildir. Daha önceki beyanlarında 'ODTÜ arazisine dayandık' diyen bu anlayışın, bir düşmanın topraklarına girer gibi, Ankara'nın en önemli değerlerinden biri olan ODTÜ ormanlık alanına girmesi, en hafif değerlendirmeyle, bu kararı alanların bulundukları makamın ağırlığı ve öneminin farkında olmadıklarını göstermektedir. Bir bayram günü ve gece yarısı, 'düşmanı gafil avlama anlayışı' ile Türkiye 'nin olduğu kadar dünyanın saygın kurumlarından biri olan ODTÜ'nün arazisine girilmesi manidardır. ODTÜ tarihinin ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan orman; öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin emeği ile yıllar içinde yaratılmış, Ankara halkına armağan edilmiştir. Dün yaşanan ağaç katliamı yalnızca ODTÜ'ye değil, tüm Ankara halkının değerlerine yapılan bir saldırıdır. Halkın görüşlerine değer vermeyen Büyükşehir Belediyesi, halkın değerlerini de umursamadığını bir kez daha göstermiştir. Tüm bu saldırılar karşısında, ODTÜ bileşenleri olarak, bozkırı yeşertmeyi bildiğimiz gibi, yok edilen bu alanları yeniden halka kazandırmak adına yılmadan çalışmayı da biliriz. Gerekirse bu zorbaca anlayışın söktüğü her fidanın yerine daha fazlasını dikeceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

ETİKETLER: ODTÜ
http://www.yapi.com.tr/haberler/odtuye-dusman-topragina-girer-gibi-girdiler_113224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!