Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızışıyor!

Egemen Bağış'ın; "Olimpiyatları alamazsak sorumlusu Gezi Parkı!" sözlerine CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'dan sert bir açıklama geldi.

yapi.com.tr
Olimpiyat'ta Gezi Polemiği Kızışıyor!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, İstanbul 'un olimpiyat adaylığı olumsuz sonuçlanırsa bunun Gezi Parkı eylemcileri yüzünden olacağını söylemesinin ardından tartışmalar durulmuyor. Radikal'in haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Emine Ülke Tarhan yazılı bir açıklama yaparak, Bağış hakkında "muhtemel bir başarısızlığı kamufle etmek için yine atmış tutmuş" dedi.

'Muhtemel bir başarısızlığı kamufle'

Emine Ülker Tarhan yaptığı açıklamada: "Her başı sıkıştığında ‘şu faiz lobisi, bu dış mihrak, hatta çapulcular, kemirgenler’ gibi bahanelere sığınan ve devleti böyle yönetmeye alışmış iktidarın bir bakanı ‘Gezi protestocuları yüzünden olimpiyat düzenleme hakkının alınamayacak olması’ açıklamasında bulunmuş. Bu tespiti ile akıl- fikir ‘Bağış’lanırken ortada olmadığından şüphelendiğim bakan, muhtemel bir başarısızlığı kamufle etmek için yine atmış tutmuş" ifadelerini kullandı.

Tarhan sözlerine şöyle devam etti: "Olimpiyat oyunlarına aday olan bir şehirde gençleri çivili sopalarla döven, zehirli sularla ıslatan, palalarla kovalayan, kadınları saçlarından sürükleyen, sokakları biber-portakal gazına boğanları not etmiş olamaz mı? Irkçılıktan ceza almış birine bayrak taşıtmanın olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu değerlendirmiş, kadın sporcularla ilgili endişe duymuş olamaz mı?"

"Mağdurum da mağdurum"

Bakan Bağış'ın sözlerine karşılık, "Her başınız sıkıştığında başvurduğunuz ‘mağdurum da mağdurum”’ edebiyatınız sıktı artık" ifadesini de kullanan Tarhan, şöyle dedi; "Bir mucize olsa, olimpiyat düzenleme onurunu yaşasak ulus olarak elbet isteriz. Ama insanın özgür olmadığı, demokratik itiraz hakkını kullanan gençlerin dövülerek öldürüldüğü bir ülkede olimpiyat olsa ne olur, olmasa ne olur?"

Dün yaptığı açıklamada Bazı kişilerin İstanbul'a olimpiyatların verilmesini istemediğini anlatan Bağış, "Bakın, Gezi Parkı'nda eylem yapanlar, iki defa İstanbul'un adaylığını düşürmek için başvuru yaptılar ama başaramadılar. Eğer vermezlerse bu onların yüzünden olacak. İnşallah İstanbul hak ettiği kararı alacak. Çünkü İstanbul'un arkasında sizlerin duası var" şeklinde konuşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpiyatta-gezi-polemigi-kizisiyor_111631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!