Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kent Hareketleri'nden Egemen Bağış'a Olimpiyat Yanıtı

Kent Hareketleri, "Olimpiyatlara Hayır" kampanyası nedeniyle bazı yayın organlarında ve bizzat Egemen Bağış tarafından hedef gösterilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "ikaz etmek görevimiz" dedi.

yapi.com.tr
Kent Hareketleri'nden Egemen Bağış'a Olimpiyat Yanıtı

''Her çeşit politik görüşten mahallelerimiz ağımız içindedir. İktidar ile muhalefet arasındaki Olimpiyat tartışması bizim dışımızda olup bu zemine çekilmeyeceğimizi bildirmek isteriz.''

Bianet'in haberine göre, Kent Hareketleri, "Olimpiyatlara Hayır" kampanyası nedeniyle bazı yayın organlarında ve bizzat Egemen Bağış'ın hedef göstermesiyle ilgili açıklamalarında böyle diyor.

Açıklama  Birleşmiş Milletler (BM) önceki Konut Hakkı Raportörü Miloon Kothari’nin ziyareti sırasında başlatılan  Olimpiyatlara Hayır kampanyasının  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere başta olmak üzere demokratik ülkelerin Anti-Olympics kampanyalarından hiçbir farkı olmadığını hatırlatıyor.

Açıklamadan satır başları şöyle

Olimpiyat yıkım getiriyor: Oyunlar bahanesiyle sermayeye inşaat alanları açarken yoksula,  mahalleye yıkım getirmekte, 10’a katlanan bütçelerle ülke bütçelerini zora sokmakta, ülkeleri borç bataklarına sürüklemekte ve tam da bu nedenlerden kentlerde isyanlara ve patlamalara neden olmaktadır.

Yunanistan ve Brezilya: Yunanistan’ın bugünkü ekonomik sıkıntıları ve Atina’daki halk isyanlarının gerisinde 10’a katlanan Atina 2004 Olimpiyat bütçesi yattığı gibi en son Brezilya’daki ayaklanmaların bir nedeni de yine Olimpiyatlardır.

İkaz demokratik bir görev:  Kent Hareketleri, ülkenin gelecekte başına gelebilecek sosyal ve ekonomik maliyetlere ve de sosyal patlamalara karşı uyarı yaparken, Sayın Bakan’ın iddialarının tam aksine, ülkenin geleceğini düşünmekte ve siyaseti sadece bugün olarak gören politikacıları ikaz etmeyi demokratik bir görev bilmektedir.

Kent Hareketleri kimdir?

Kent Hareketleri, "adil ve insani bir kent" için 2010 yılında yola çıkan, her çeşit inanç, ideoloji ve politik görüşten meslek grubu temsilcileri, sanatçı örgütleri, platformlar, girişimler ve konut hakkı savunucularını bünyesinde bulunduran, 20’nin üzerinde mahalle derneği tarafından kuruldu.

BM İnsan Hakları Komiserliği bünyesinde bulunan Konut Hakkı Raportörlerine ve ayrıca BM İnsan Yerleşimleri Birimi Habitat’a danışmanlık yapan uluslararası konut hakkı koalisyonu Habitat International Coalition'ın (HIC) da üyesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-hareketlerinden-egemen-bagisa-olimpiyat-yaniti_111709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!