Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Otel Değil Eser Olmalı’

Phaselis Antik Kenti'ne yapılması planlanan otel projesine karşı Kültür Bakanlığı'na açılan davanın esas karar duruşması bugün yapılacak.

yapi.com.tr
‘Otel Değil Eser Olmalı’

Birgün Gazetesi'nden Rabia Yılmaz'ın haberine göre, Antalya'nın Kemer ilçesinde bulunan Phaselis Antik Kenti sınırları içinde yapılması planlanan ve yargıya taşınan otel projesi davasının esas karar duruşması 4 Aralık'ta görülecek. İlk liman kentlerinden biri olma özelliğini taşıyan antik kente otel projesine karşı mücadele sürüyor.

Phaselis Antik Kenti'nin bir kısmının plana dahil edildiği, Rixos Otellerin Sahibi Fettah Tamince'nin 5 yıldızlı 'Dream of Phaselis' otel projesi ile tarih ve doğanın katledileceği düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Teşvik Kanunu kapsamında 2005'de tahsis edilen bölgedeki imar planları da yapılan değişikliklerle 2011'de onaylandı. Böylece Phaselis ve daha birçok antik kent için talan hukuksallaşmış oldu.

Kültür Bakanlığı'na dava

Antalya Barosu Başkanlığı, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve şahıslardan oluşan 22 davacı, 21 Şubat'ta Antalya Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurarak 2 ayrı dava açtı. Davalardan biri 'ÇED gerekli değildir' kararına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antalya Valiliği açılırken, diğeri alan tahsisinin iptali için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na açıldı.

Arkeoloji desteklenmeli

Phaselis İnsiyatifi'nden Melike Vergili, bilirkişi raporuna göre, ilk liman kenti özelliğine sahip Phaselis'in, birçok özel bitki türüne sahip olduğunu ve 1. derece sit alanı olan antik kentte herhangi bir yapılaşmanın mümkün olamayacağını belirtti. Vergili, ''Yok olmanın eşiğinde olan bir antik kent ve bitki türleri söz konusu. Otel yapımında sadece yüzde on'luk bir alanın kullanılacağını belirtiyorlar, fakat şirketin Phaselis'in içerisinde yer alan plaja marina yapmak ve su sporlarını buradan yürütme fikri var'' dedi.

''Doğanın yok olması demek, bizlerin ve yaşam alanlarımızın yok olması demek'' açıklamasında bulunan Vergili, ''Phaselis'e yapılması planlanan otel projesinin uluslararası sözleşmelerde de yeri yok. '60'lardan bu yana, buraya kazma vurulmadı' açıklaması yaparak, durumu legalleştirme yoluna gidiyorlar. Fakat Phaselis'teki asıl proje otel değil, arkeolojik çalışmaların etkinleştirilmesi ve desteklenmesi olabilirdi'' dedi.

Phaselis için yürütülen kampanya bünyesinde 73 bin imza toplantığını belirten Vergili, ''Mücadelemizde birçok insanın desteğini görüyoruz. Bu destek, mücadele etmemizi daha da anlamlı kılıyor. 73 bin kişi ve dahasının sorumluluğunu hissediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Hem milli park hem 1. derece sit alanı

İlk liman kenti özelliği ile de bilinen Phaselis antik kenti MÖ 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kuruldu. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı bulunur. Bunların yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin MÖ 1. ve 2. yüzyıla kadar uzandığı belirtiliyor. Alan milli park içinde yer alıyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/otel-degil-eser-olmali_126793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!