Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Sivas Kongresi Binası Dökülüyor!

Milli Mücadele yıllarında Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan ve 2013 yılının Nisan ayında restorasyona alınan Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi'nde çalışmalar, projenin Milli Saraylar Bilim Kurulu'ndan geçmemesi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce durduruldu. Binanın dış cephesi ise zarar gördü.

yapi.com.tr
Tarihi Sivas Kongresi Binası Dökülüyor!

DHA'nın haberine göre, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı 4 Eylül 1919'da yapılan Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan o dönemin Sivas Lisesi, günümüzün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, 10 Ocak 2011'de imzalanan protokol ile Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na devredildi. 122 yıllık tarihi bina, daha sonra İl Özel İdare Müdürlüğü bünyesinde açılan ihale ile 2013 yılının Nisan ayında restorasyona alındı. Ancak buradaki çalışmalar, Milli Saraylar Bilim Kurulu'nun müzeyle ilgili hazırlanan son projeyi onaylamaması nedeniyle durduruldu. 6 aydır herhangi bir çalışma yapılmayan müze binasının dış cephesi zarar görmeye başladı. Binanın yüzeyindeki yapıyı oluşturan taşlarda kopma ve dökülmeler, merdivenlerinde kırıklar oluştu.

'Ocak ayında restorasyona devam edeceğiz'

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, müzedeki restorasyon çalışmalarının Ocak ayında yeniden başlayacağını belirterek şunları söyledi:

"Kongre binası 2 yıldır gündemimizde. Şu an 1'inci etap bir restorasyon gerçekleştirdik. 2'nci etapta ise bir duraksama yaşadık. Bunun sebebi de iç teşhir tanzim projemizin bilim kurulu tarafından onaylanmaması. 30 Eylül 2014'de TBMM Başkanımız Cemil Çiçek'in başkanlığında Ankara'da yapmış olduğumuz son toplantıda bir strateji değişikliği yaparak, kalan restorasyonu tamamlayıp ve çevre düzenlemesini işin içine alarak yeni bir yol haritası çizip konuyu neticelendirmek istiyoruz. Bugün sabah arkadaşlarımızla yaptığımız son değerlendirme toplantısında da süreç çok hızlı şekilde devam ediyor. 16 Aralık'ta bilim kurulunca yapılacak olan değerlendirme toplantısı ve akabinde kurul sonrası alınacak nihai kararlarla, inşallah Ocak ayında tarihi kongre binamızla ilgili kesilen restorasyonun devamını sağlayacağız. Bizim temel gayemiz ve hedefimiz müzeyi 4 Eylül 2015 tarihine yetiştirmek."

'Önemli bir zarar söz konusu değil'

Salih Ayhan, aksayan restorasyon döneminde binanın dış cephesinin zarar gördüğü yolundaki eleştirilere ise şöyle cevap verdi:

"Dış cephede esaslı bir zarar söz konusu değil. Mevcut branda, fiziki yapıyı sıkınıtıya sokacak ve onu deforme edecek bir durum da değil. Ancak dış cephe püskürtme ve kumlama gibi özel bir yöntemle, tarihi yapıyı tahrip etmeyen bir yöntemle temizlenecek. Deforme olan kısımlar ise restore edilecek. Yani dış cephemizle ilgili esaslı bir restorasyon yok. Temizleme ve dış cephede deforme olan kısımların tamiratı veya restorasyonu yapılacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sivas-kongresi-binasi-dokuluyor_127024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!