Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Plancılarından da Gökçek'e Suç Duyurusu

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi de Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunarak merkezi iktidarın da soruşturulması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Şehir Plancılarından da Gökçek'e Suç Duyurusu

TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi de hükümet sözcüsü Bülent Arınç‘ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında sözleriyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Bianet'in haberine göre, açıklamada, “tarafımızca bu durumu şaşırtıcı kılan tek şey yıllardır sürdürdüğümüz kentsel mücadelede hukuki kazanımlarımız ve eylemlerimizle ispatladığımız bir gerçekliğin devlet yönetiminin en üstündeki mercilerinden biri tarafından dile getirilmesidir” dendi.

Bülent Arınç'ın sözlerinin bir suçlama olarak ele alınarak Melih Gökçek hakkında soruşturma süreci başlatılması gerektiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

TOKİ, bakanlık, spekülatörler

"Gökçek`in yönetimde bulunduğu süre içerisinde ortaya konan yönetim anlayışının Ankara`yı nasıl bir yıkıma uğrattığı ve bu yıkımın belirli kesimleri nasıl haksız ve hızlı bir şekilde kent arazisinden elde edilen rantla zenginleştirdiği ortada.

"Gökçek‘in yönetim anlayışı Ankara‘yı sadece kamuoyu tarafından paralel yapı, cemaat, hizmet hareketi şeklinde isimlendiren yapı ile talana uğratmamıştır. Bu talan çarkının içerisinde arazi mafyaları, büyük müteahhitler, otomotiv lobisi, spekülatörler gibi rant avcısı sermayedarlar ve TOKİ‘siyle, Bakanlık mekanizmalarıyla, rezidans kiralayan kamu kurumlarıyla AKP, merkezi iktidar da yer almaktadır.

Merkezi iktidara da soruşturma açılmalı

"Diğer taraftan aynı açıklaması içerisinde Bülent Arınç merkezi iktidarın da bu talanın farkında olduğunu beyan etmiştir. Görevini kötüye kullanan ve kamusal kaynakları çıkar ilişkilerine göre çeşitli siyasi ve sermaye gruplarına peşkeş çeken bir belediye başkanı hakkında devletin iç teftiş süreçlerini bu zamana kadar işletmemesinden ötürü merkezi iktidar da sorumludur ve hukuk devleti gereklerini suiistimal etmiş, yetkilerini kötüye kullanmıştır.

"17 Aralık operasyonun ana meselelerinden biri imar yolsuzluklarının ilk elden üzerinin kapatıldığı ve kentsel toprak üzerinde kurulan siyasi ortaklıkların bir şekilde korunduğu hafızamızda yer etmiş iken, merkezi iktidarın bu yolsuzluklardaki rolü apaçık. Özetle, oluşan bu suçlarla ilgili olarak merkezi iktidar da sorumludur ve ilgili tüm merciler hakkında da soruşturma sürecinin işletilmesi gerekmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilarindan-da-gokceke-suc-duyurusu_129653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!