Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sinop’ta "Nükleer Santral" Tepkisi

Sinop’a yapılması planlanan nükleer santral için Türkiye ile Japonya arasında imzaların atılmasının ardından, sivil toplum kuruluşları santrala karşı çıktı.

yapi.com.tr
Sinop’ta "Nükleer Santral" Tepkisi

Türkiye ile Japonya arasında Sinop’a nükleer santral yapılması için imzaların atılmasının ardından tepkilerde artmaya başladı. Birgün'ün haberine göre, Sinop Belediye Başkanı CHP’li Baki Ergül, “Nükleer enerjiye karşı olan bir mühendis değilim fakat bunun Sinop’ta olmasını istemiyorum. Bu kadar güzel bir bölgede nükleer santral yapılmasını anlamı yok”dedi.

‘Santral istemiyorum’

Ergül “Nükleer santralın soğutma suyunu deniz kenarından alsın, deniliyor. Deniz suyuyla soğutulacak diye bir şey yok. Su soğutan araçlarda var. Dünyada nükleer santrala sahip olan ülkelerin santrallerı hep deniz kenarında mı? Kentimde nükleer santral yapılmasını istemiyorum. Bazı insanlar nükleer enerji ile Sinop’un gelişeceğini söylüyor. Eğer gelişeceksek turizm ve eğitimle gelişmeliyiz. Buralar balıkların yuva yaptığı bir yer. Burada suyun sıcaklığı bir derece değişmiş olsa eko-sistem değişir ve kollu bacaklı balıklar oluşmaya başlar. Ayrıca santralın kurulacağı alan yemyeşil bir orman cenneti. Belediye Başkanı olarak kentim adına doğa harikası olan bir bölgede nükleer santral yapılmasını uygun görmüyorum” dedi.

‘Olumsuz etkileyecek’

Nükleer santral konusunda endişeli olduklarını ve nükleerin çevreye zarar verdiğine dikkat çeken Ergül “Karadeniz balıkçılığını da olumsuz yönde etkileyecek” diye ifade etti. KESK Dönem Sözcüsü Metin Gürbüz ise, halk ın geçim kaynağının doğal kaynaklar olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinopta-nukleer-santral-tepkisi_113542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!