Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sinop'ta Nükleer Karşıtları Platformda Buluşuyor

Elektrik Mühendisleri Odası'nın sekreteryasını yürüttüğü Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Sinop'ta yeniden örgütlendi. Yaklaşık 55 sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin içinde aktif olarak yer alması beklenen Sinop NKP, halkla birlikte mücadele vurgusu yaptı.

yapi.com.tr
Sinop'ta Nükleer Karşıtları Platformda Buluşuyor

Sinop NKP‘nin yeniden kuruluşu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş‘ın katılımıyla ve kitlesel basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. EMO 43. Dönem Enerji Çalışma Grubu Nükleer Enerji Alt Çalışma Grubu tarafından hazırlanan EMO Nükleer Enerji Raporu‘nun ilk tanıtımı da Sinop‘ta yapıldı.

"Sadece yerelde bir mücadele yeterli değil"

KESK Eğitim Sen Sinop Şubesi‘nde dün (8 Aralık Pazar) düzenlenen sohbet toplantısında konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, Sinop‘ta uzun erimli bir mücadele sürecinin yürütüldüğünü, 26 Nisan 2006 tarihinde Türkiye‘nin en büyük çevre mitinginin yapıldığını anımsatarak, Sinop‘ta nükleer santral kurma girişimlerinin hızlandırıldığı bu dönemde mücadelenin yükseltilmesinin önemine dikkat çekti. Göltaş, sadece yerelde bir mücadelenin yeterli olmadığını; Akkuyu ile birlikte düşünülerek, nükleer santral konusunda enerji politikalarındaki yanlışlık da ortaya konularak mücadelenin örgütlenmesi gerektiğini kaydetti.

EMO‘nun Aralık 2013‘de yayımlanan Nükleer Enerji Raporu‘nun ilk tanıtımını da Sinop‘ta yapan Cengiz Göltaş, NKP mücadelesinin ne sadece teknik, ne de ekonomik, ne de yerel bir çalışma olmayacağını vurguladığı konuşmasında; Gezi Parkı ve Gerze Termik Santral karşıtı mücadelelere de atıfta bulundu. Mücadelenin başarılı olması için gerici-faşist-piyasacı anlayışla mücadeleyi de kapsaması gerektiğini kaydeden Göltaş, Ocak ayında NKP‘nin ortak bir eşgüdüm toplantısı ve kongre yapmasını da önerdi. Göltaş, Japon Meclisi‘nde Türkiye‘de Japonların nükleer santral kurmasına karşı geliştirilen refleks konusunda bilgi verirken, Japonya‘nın nükleer karşıtı hareketinden katılımların sağlanacağı bir etkinliğin Sinop‘ta gerçekleştirilmesine destek vereceklerini de ifade etti.  

Sinop NKP Dönem Sözcüsü Zeki Karataş, örgütlenmenin yeniden canlandırılması konusunda gelişmeleri aktarırken, Sinop‘ta Ocak ayından itibaren gerçekleştirmeyi planladıkları etkinlikler hakkında bilgi verdi. Toplantıya kişisel ya da çeşitli kurumlar adına katılan temsilciler de söz alarak hem nükleer santral konusunda teknik sorular sordular, hem de mücadelenin geliştirilmesine yönelik öneriler dile getirdiler. Öneriler kapsamında halkla kurulacak iletişimin geliştirilmesinin yanı sıra istihdam ve ekonomik canlanma konusunda Sinop‘ta yapılan propagandaya karşı halka gerçeklerin anlatılmasının önemi üzerinde duruldu.

"Dünyanın vazgeçtiği nükleer santralların ülkemize pazarlanmasına itiraz ediliyor"

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, sorular üzerine, nükleer teknolojinin, tıp, tarım gibi alanlarda kullanılmasına yönelik bir itiraz olmadığını; nükleer silahlanma ve nükleer santrala karşı olunduğunu vurguladı. Enerji kaynaklarında tek bir kaynağın ön plana çıkarılmasına yönelik itirazın haklılığına da dikkat çekti. Dünyanın vazgeçtiği nükleer santralların ülkemize pazarlanmasına itiraz edildiğini anlatan Göltaş, enerji verimliliği üzerinde durarak, ülkemizin ikinci el elektronik ürünlerin çöplüğü haline getirilmek istenmesine de itiraz etti. Göltaş, çılgın tüketim felsefesine itirazın da nükleer santral karşıtı mücadelenin parçası olması gerektiğini anlattı.

"Fukuşima‘dan sonra nükleer yanlıların sarılabilecekleri bir yalan da kalmadı"

Sohbet toplantısının ardından Sinop Uğur Mumcu Meydanı‘nda toplanan nükleer karşıtları, sloganlar ve alkışlarla tepkilerini dile getirdiler. Sinop NKP adına Dönem Sözcüsü Zeki Karataş tarafından yapılan kitlesel basın açıklamasında, Çernobil ve Fukuşima nükleer santral kazalarının yarattığı felakete dikkat çekilirken; Japon teknolojisine yönelik övgüyle ileri sürülen nükleer santral tezlerinin de Fukuşima‘yla çöktüğüne işaret edildi. "Fukuşima‘dan sonra nükleer yanlıların sarılabilecekleri bir yalan da kalmadı" denilen açıklamada, kirli enerji politikalarına karşı duruşun sürdürüleceği, bilimsel bilgiler ışığında kamuoyunun bilgilendirileceği sözü verilerek Sinop NKP‘nin kuruluşu ilan edildi. Sinop NKP adına yapılan açıklamanın ardından söz alan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş da katılımcıları selamlarken mücadelenin sürdürüleceği vurgusunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinopta-nukleer-karsitlari-platformda-bulusuyor_114733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!