Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

‘SİT Alanına Çöp’ Kararı İptal Edildi

İzmir’de katı atık bertaraf tesisinin 1. derece doğal SİT alanına yapılması kararı iptal edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Buca'nın Gökdere Köyü’nde yapılmak istenen katı atık bertaraf tesislerine karşı EGEÇEP tarafından dava açıldı.

yapi.com.tr
‘SİT Alanına Çöp’ Kararı İptal Edildi

Evrensel'in haberine göre, bir bölümü 1. derece doğal SİT alanında kalan 22.85 hektar orman alanının atık tesisleri yapımı için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca kiralanmasına karşı İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açılan davada yerel mahkeme izni iptal etmişti.

Danıştay'a yapılan karar düzeltme başvurusu da yüksek mahkeme tarafından reddedilince karar kesinleşmiş oldu. EGEÇEP konuyla ilgili yaptığı açıklamada çöplük yapılmak istenen alan 1.derece doğal SİT ve orman alanı olduğu gibi kente içme suyu sağlayan Tahtalı Barajı su havzası içinde de kaldığına dikkat çekerek, “Turizm ve rekreasyon alanı olan, doğal alanları ve ormanlarıyla kent yakın çevresinde önemli bir konumu olan Kaynaklar beldesi olumsuz yönde etkilenecek, Tahtalı Baraj Havzası sınırında yer aldığı için güneyindeki havzayı da tehdit edecekti. EGEÇEP olarak havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirletecek her yanlış kararın karşısında yaşam alanlarımızı korumaya ve savunmaya, İzmir’i pek çok kentsel çevre sorunuyla yüz yüze bırakanların oyunlarını bozmaya devam edeceğiz" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-alanina-cop-karari-iptal-edildi_118679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!