Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Siteler için “Kentsel Dönüşüm” Önerisi!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, “Ankara’nın mobilyacılık alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşması için imalathanelerin genişletilmesi gerekir. Mobilyacılar sitesi kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebilir” dedi.

yapı.com.tr
Siteler için “Kentsel Dönüşüm” Önerisi!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Ankara’nın mobilyacılık alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşması için imalathanelerin genişletilmesi gerektiğini belirterek, “300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez. Mobilyacılar sitesi kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebilir” dedi. ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Bezci, Ankara Mobilyacılar-Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı’yı makamında kabul etti.

Sıkıntılar yaşanıyor

Ziyaretinde, Bezci’ye Siteler esnafının yaşadığı sıkıntıları anlatan Taklacı, üyelerinin çok katlı binalarda üretim yapmaya çalıştığını, ürünlerin sergileneceği geniş teşhir alanlarına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Bezci ise Ankara’nın, mobilyacılık sektörüyle uluslararası alanda rekabet edebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, Ankara’daki işletmelerin sektörel dağılımında mobilya imalatının yüzde 11’lik payla ikinci sırada yer aldığını bildirdi. Mobilyacılar sitesinin kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yenilenebileceğini belirten Bezci, şu ifadeleri kullandı:

Teşhir alanına ihtiyaç var

“Sitelerde imalathanelerin 3-5 bin metrekarelik üretim tesislerine dönüştürülmesi ve burada üretilenlerin sergilenebileceği teşhir alanları açılması gerekiyor. 300 metrekarelik imalathane ile mobilyacılık sektörü gelişmez. Siteler bölgesinin doğal sınırlarına ulaştığı görülüyor. Oradaki 5 bin işletmeyi başka bir bölgeye taşımak mümkün değil. Bu durumda genişleme çözümünü uygulamak gerekiyor. Sitelerin kıyısında Çiğiltepe Askeri Lojmanları var. Buradaki lojmanların da ekonomik ömrünü tamamladığı, binaların çok eskidiği görülüyor. Lojmanlar bölgesi kentsel dönüşüme sokularak, karşılığında belirlenecek arazide yeni lojmanlar yapılabilir ve siteler bu bölgeye doğru genişletilebilir. Bu yöntemle hem lojmanlar yenilenmiş olur, hem de mobilyacılar sitesi mekansal anlamda yenilenme imkanı bulur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/siteler-icin-kentsel-donusum-onerisi_115980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!