Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tavas'ta Kurulmak İstenen Termik Santrale Tepki Var

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi'nde kurulmak istenen termik santrale Denizli Barosu ve Büyük Menderes İnisiyatifi tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Tavas'ta Kurulmak İstenen Termik Santrale Tepki Var

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi'nde kurulmak istenen termik santrale ilişkin Denizli Barosu ve Büyük Menderes İnisiyatifi tepki gösterdi. Birkaç yıldır gündemde olan, başta mahalle sakinleri olmak üzere çevrecilerin ve diğer mahalle sakinlerinin karşı çıktığı termik santralin kurulabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporunun nihai halini kamuoyu ile paylaştı. Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, "Zeytin ağaçlarımızı korumak için mücadelemizi, hukuksal desteğimizi sürdürerek ağaçlarımızın takipçisi olacağız." dedi.

Evrensel’den Hilmi Mıynat’ın haberine göre; Denizli Barosu Yönetim Kurulu ve Denizli Barosu Kent ve Çevre Komisyonu adına açıklama yapan Baro Başkanı Müjdat İlhan, “Termik santraller, çevreye verdikleri zarar ve tahribatlar nedeniyle hem insan sağlığını hem de çevre sağlığını tehlikeye atmaktadır. Denizli’de ilk olarak Tavas’a bağlı Avdan Mahallesi’nde kurulmak istenen termik santralin, hem insan sağlığını hem de çevre sağlığını tehdit etmesi açısından açılması uygun görülmemektedir.” dedi.

 

 

Termik santralin yılda 1,6 milyon ton taban külü ve uçucu külün yanı sıra kükürtdioksit ve zehirleyici etkisi olan karbonmonoksit salgılayacağı uyarısında bulunan İlhan açıklamasına şöyle devam etti: "Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmuru oluşturacak ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozulacaktır. Tavas’a termik santral kurulması halinde bölgedeki oksijen miktarı düşecek, Tavas Ovası’nda yetiştirilen mısır, ay çekirdeği, kavun, karpuz, arpa, buğday tarımı ve bahçecilik bitecektir. Bu durum verimli toprakların yok olması demektir. Ayrıca bölgedeki hayvancılığın da sonu olacaktır."

İlhan, gereken hukuki desteği sağlayarak mücadeleyi sürdüreceklerinin altının çizerek, "Tavas ilçemize bağlı Avdan Mahallesi’ne termik santral inşa etmeyi düşünmeleri izahtan uzaktır. Yöre halkıyla birlikte en temel hak olan yaşam hakkına yapılan bu olumsuz girişimle sonuna kadar mücadele edeceğimizi, hukuksal desteğimizi sürdüreceğimizi, Tavas ovasında kesilmesi planlanan 50 bin ağacın ve özellikle kanunla koruma altına alınan tek mirasımız zeytin ağaçlarımızın da takipçisi olacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşırız.” diye konuştu.

Büyük Menderes İnisiyatifinden Ahmet Ergin ise, “Santral girişimi Nisan ayı başında ilk doğal süreciyle askı sürecinde başlayan bir girişim değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli İl Müdürlüğü ile yöre, köy, mahalle halkının incelemesi doğrultusunda kaymakamlıkta askıya çıkarılan ÇED süreci girişimi uzun bir talan öyküsünün yeni sayfasıdır." ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tavasta-kurulmak-istenen-termik-santrale-tepki-var_179678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!