Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Afşin’de Termik Santral için ÇED Olumlu Raporu

Ülke salgınla mücadele ederken, Maraş’ın Afşin ilçesinde kurulmak istenen termik santral için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. Projenin ÇED raporunu ise Kanal İstanbul'un da raporunu hazırlayan şirket hazırladı.

yapi.com.tr
Afşin’de Termik Santral için ÇED Olumlu Raporu

Maraş’ın Afşin ilçesi Altınelma ve Tanır mevkiindeki Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Afşin C Termik Santrali Açık Kömür İşletmesi ile ilgili ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararı verildi. Proje dosyasını Kanal İstanbul'un da ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik oluşturdu. Projeyi ‘inceleyen’ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 27 Mart tarihinde ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; hazırlanan ÇED raporunda yer alan bilgilere göre santralin ‘ekonomik ömrü’ 35 yıl. Raporda santralin kurulmasının amacının ‘enerjideki dışa bağımlılığın azaltılması’ olarak gösterilirken, yerli kömüre ilişkin ‘2023 hedefi’ konulduğu hatırlatıldı. ÇED raporunda EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün kurmayı planladığı santralin yatırım tutarı 17 milyar 280 milyon TL olarak gösterildi.

ÇED raporunda, şu ifadelere yer verildi: “Projenin planlandığı alan Afşin Havzası içerisinde kalmaktadır. Proje kapsamında kullanılacak olan tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanılması için Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınacaktır. Söz konusu projenin gerçekleşmesi ile birlikte inşaat aşamasında 5 bin 352 kişinin, işletme aşamasında 2 bin 23 kişinin (Termik Santral: 650, Maden Sahası: bin 373) istihdam edilmesi planlanmaktadır.”

Kömür, temiz yakıtmış
Greenpeace’e göre termik santraller bölgede 17 bin erken ölüme neden olurken, hazırlanan ÇED raporunda, “Kömür iyi kullanıldığı takdirde temiz bir yakıttır” ifadesi kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afsinde-termik-santral-icin-ced-olumlu-raporu_179318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!