Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrale Karşı 16 Muhtardan Ortak Açıklama

Deniz'le termik santrale karşı 16 muhtar, 2 ilçenin ziraat odası başkanı ve sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaptı.

yapi.com.tr
Termik Santrale Karşı 16 Muhtardan Ortak Açıklama

Denizli'de Tavas ilçesi Avdan Mahallesi’nde kurulması planlanan 300 MW’lık termik santrale karşı tepkiler sürüyor. Tavas ve Kale'de santralden etkilenecek 16 köyün muhtarı, 2 ilçenin ziraat odası başkanı ve sivil toplum kuruluşları yaptıkları basın açıklamasında santrale karşı çıktı. Açıklamada santralin yerleşim yerlerine yakın olduğuna dikkat çekildi.

BirGün’de yer alan habere göre; muhtarlar, santrale karşı bölge halkı başta olmak üzere kentin her kesiminden tepkiler geldiğini belirterek, santrale karşı başlatılan mücadelenin her türlü siyasi gücün üstünde ve hukuk sınırları içinde olduğunu ifade etti.

Muhtarlar, mücadelenin santral projesi ile tehlikeye atılan insan hayatı, bitki örtüsü, temiz olduğu ÇED raporu ile belgelenen bölgenin havası ve suyu, bölge halkının ekmeğini kazandığı topraklar ve doğal yaşam olduğunu ifade etti.

 

 

Yatırımcı şirketin ruhsat alanının 3 bin 800 hektar olduğunu aktaran muhtarlar, “Ruhsat alanının büyük bir bölümü Avdan Mahallesi içinde, geri kalan kısmı ise Adamharmanı, Kırköy, Narlı, Sofular, Kayapınar ve Denizoluk sınırlarında. Avdan’ın yerleşim alanı dışında kalan tüm toprakları ruhsat sahası içinde yar alıyor. Avdan halkının evleri dışında mezarlığı, ekim alanları, ormanlık alanları ve su kaynakları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Muhtarlar, santralin yapımının iptali için Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Denizli Valisi Hasan Karahan, Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas ve Kale belediye başkanları, tüm siyesi partilerin Denizli ve bölge milletvekilleri, siyasetçiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve toplumun her kesiminden destek beklediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrale-karsi-16-muhtardan-ortak-aciklama_180037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!