Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB Haliç Projesini Yargıya Taşıyor

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, "Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi" ihalesine karşı dava açacağını duyurdu.

yapi.com.tr
TMMOB Haliç Projesini Yargıya Taşıyor

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesine karşı dava açacağını duyurdu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, projenin rant odaklı sürecin bir parçası olduğu belirtilerek, projenin Galataport planları ile birleştirilmesi amacıyla hayata geçirilmeye çalışıldığı vurgulandı. Açıklamada, "Bu proje ile dünyanın en eski ikinci tersanesi ve Tersane-i Amire'nin günümüzdeki karşılığı olan 558 yıllık Haliç Tersanelerinin, dünya üzerinde başka örneği bulunmayan şekilde ve yaklaşık 6 asırdır gemi yapım işlevini sürdüren tek endüstriyel arkeolojik SİT'in ortadan kaldırılması için yeni bir adım atılmış oluyor" denildi.

Projenin kentin ve geleceğinin şekillendirilmesi açısından birçok karar ve ilkeyi ihlal ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Sadece Tersane-i Amire'yi oluşturan alanın bütünlüğünü bozmakla kalmamakta, 2863 sayılı Koruma Mevzuatı, Koruma Kurulu kararları, planlama ve şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı vb. uyulması zorunlu mevcut bütün yasal düzenlemeleri de yok saymaktadır" denildi. Açıklamada, ihalenin ulusal ve uluslararası mevzuat yok sayılarak hiçbir planlamaya dayanmayan projeye göre yapılması eleştirilerek, "Bu özelliği ile ihale koruma ve imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve bilimine aykırı olduğu için kamu ve toplum yararına açıkça aykırıdır" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-halic-projesini-yargiya-tasiyor_111039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!