Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç Yat Limanı İhalesi Sonuçlandı!

Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesi tamamlandı. İhaleyi 1 milyar 346 milyon dolarla Sembol-Ekopark-Fine Otel ortaklığı kazandı.

yapi.com.tr
Haliç Yat Limanı İhalesi Sonuçlandı!

Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde, Cengiz İnşaat-Taca İnşaat-Galeri Kristal ile Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik ortak girişim grupları yarıştı. 1 milyar 138 milyon dolarla başlayan açık artırma 20 tur devam etti ve sonuçta kazanan 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos Grubu'nun da sahibi Sembol-Ekopark-Fine Otel ortaklığı kazandı.

Hürriyet'in haberine göre, Firmanın teklifi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına sunulacak ve Yıldırım'ın onaylaması halinde ihale sonuçlandırılacak.

"Fiyat beklediğimizden yüksek çıktı"

İhaleyi kazanan Rixos otelleri sahibi ve Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince projeye 1 milyar TL yatırım yapacaklarını söyledi. Fettah Tamince 4 yılın altında projeyi bitirmek istediklerini belirtti.

Projenin finansmanı konusunda da konuşan Tamince yüzde 20-25'ini özkaynaklardan sağlayacaklarını belirtirken projeye sağlayacakları kredi için "dünyadaki gelişmeler soru işareti olsa da şartlara bakacağız. dedi. Tamince ihale fiyatının beklediklerinden yüksek çıktığını da sözlerini ekledi.

Tamince "Yıllardır boş ve atıl kalmış bir alanı deniz ve tarihle buluşturacağız. İstanbul ve Türkiye'ye iddialı bir turizm alanı kazandıracağız" diye konuştu.  

İşletme süresi 45 yıl

Proje, 4 yılı inşaat, 45 yılı işletme süresi olmak üzere 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. Proje kapsamında her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkanlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otopark yapılacak. Tarihi Haliç Tersanesi proje kapsamı dışında yer alıyor.

İŞTE DAKİKA DAKİKA İHALE SÜRECİ

Yirminci turda Cengiz-Taca-Galeri çekildi. Sembol-Ekopark-Fine Otel son teklifi 1 milyar 346 milyon dolar olarak belirlendi.

On dokuzuncu turda Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 345 milyon dolar teklif verdi. Yirminci tura girerken Cengiz-Taca-Galeri mola aldı.

On sekizinci turda Cengiz-Taca-Galeri 1 milyar 327 milyon dolar, Sembol-Ekopark-Fine Otel  1 milyar 337 milyon dolar teklif verdi.

On yedinci turda Cengiz-Taca-Galeri 1 milyar 302 milyon dolar teklif verdi. Sembol-Ekopark-Fine Otel mola aldı.

On altıncı turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal 1 milyar 300 milyon dolar,  Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 301 milyon dolar  teklif verdi.  Böylece ihale değeri 1 milyar 300 milyon doları geçti.

On ikinci turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal  1 milyar 246 milyon dolar, Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 260 milyon dolar teklif etti

Yedinci turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal 1 milyar 210 milyon dolar, Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 212 milyon dolar teklif etti

Dördüncü turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal 1 milyar 172 milyon, Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 175 milyon dolar teklif etti.

Üçüncü turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal 1 milyar 152 milyon dolar Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 170 milyon dolar teklif etti.

İkinci turda Cengiz-Taca-Galeri Kristal  1 milyar 146 milyon dolar, Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 150 milyon dolar teklif etti.

10:33 Açık artırmaya geçildi. Cengiz-Taca-Galeri Kristal 1 milyar 138 milyon dolar teklif etti. Sembol-Ekopark-Fine Otel 1 milyar 145 milyon dolara yükseltti.

10:31 Cengiz-Taca-Galeri Kristal'in ilk teklifi 862 milyon 600 bin dolar

10:30 Sembol-Ekopark-Fine Otel ortak girişimin ilk teklifi 1 milyar 136 milyon 930 bin dolar  olarak gerçekleşti

10:25 İki grubun teklif zarfları inceleniyor, birazdan ilk teklifler açıklanacak ve açık artırma başlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-yat-limani-ihalesi-sonuclandi_111014.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!