Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Haliçport Rantsal Dönüşümün Önünü Açacak"

"Haliç Dayanışması Bileşenleri", Kasımpaşa Camialtı Tersanesi önünde bir araya gelerek 'Haliçport Projesi'ni' protesto etti.

yapi.com.tr
"Haliçport Rantsal Dönüşümün Önünü Açacak"

Ellerinde, "Tersaneler vatandır, vatan satılmaz ", "Kasımpaşalıyız tersaneliyiz, tersanenin değerini sizden iyi biliriz" yazılı pankartlar açan grup, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde slogan attı.

DHA'nın haberine göre, grup adına basın açıklamasını okuyan Camialtı Tersanesi eski çalışanı ve Gemi İnşaatı ve Makina Mühendisi Tansel Timur, "Haliçport adıyla bilinen "Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi" Haliç peyzajını ve 558 yıllık geçmişi olan Tersane-i Amire'yi parçalayacak, kimliğini yok edecek büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Kamuya ait ve özgün değerlerini koruyan bir sit alanın imara açılması anlamına gelen bu proje bitişiğindeki Okmeydanı, Kasımpaşa ve Galata üzerinde yapacağı etkilerle çok büyük çaplı rantsal dönüşümün de önünü açacaktır" dedi.

"Haliç tersaneleri dünya mirası listesine aday"

Tersanelerin ve Haliç tersanesinin önemine de değinen Timur, "Tersane-i Amire 500 yılı aşkın kullanımı sırasında sürekli gelişmiştir. İçinde teknolojik alt yapının yanı sıra Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihsel belge niteliğinde çok önemli kalıntılar barındırmaktadır. Sahip olduğu özel yapılar, tarihi donanımı ve dünyada 550 yıldır faaliyete olan tek örnek olması nedeniyle Haliç Tersaneleri dünya mirası listesine aday bir alandır. Halen İstanbul şehir hatları vapurlarının üretim, bakım ve onarımları Haliç Tersanelerinde yapılmaktadır. Bu kurumun dağıtılması üzerinde yüzyıllar boyu geliştiği alana sahip olduğu tarihi arkeoloji, kültürel, peyzaj ve estetik değerlerinin yıkılarak, turistlik ve ticari faaliyetlerin yapılacağı bir arsa olarak nitelendirilmesi İstanbul'a kültür değerlerine, sanayi mirasına büyük bir haksızlıktır" ifadelerini kullandı.

Taşkızak Tersanesi eski çalışanı olduğu söyleyen Necati Bereket de Haliçport projesinin yapılacağı alanda tarihi alanların bulunduğu söylerken, diğer konuşmacılar da projeyi eleştirdi.

"Soru önergesi vereceğim"

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da eylemcilere destek verdiğini söyleyerek, "Bu konuyu önümüzdeki günlerde hem tersane işçilerinin tanıklıklarıyla, hem de uzman arkadaşlarla bir birkaç bakana soru önergesi vermek istiyorum. Buranın ne kadar tarihi, kültürel bir alan olduğunu sadece tarihçileri bırakın bir kenara zaten tersane işçilerinin tanıklıkları nasıl bir tarihin olduğunu, önemli bir tarihi mirası barındırdığına kanıt. Söylediler 40 tane tescillenmiş bina var. Bununla ilgili Kültür Bakanlığının ciddi anlamda muhalif olması gerekiyor. Yani burası Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aslında koruması gereken bir alan. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bu konuyla ilgili bakanlıklar. Korunması gereken bir alan. Soru önergesi vereceğim. Bir projenin yapılmadan, bir avan proje yapılmadan, bir proje yarıştırılmadan buranın ihaleye bu şekilde verilmesi zaten olacak bir şey değil. Bu da hukuksuz. Önce satalım, sonra projeyi yapalım gibi bir şehircilik anlayışı ne geçmiş de ne günümüzde olacak gibi bir şey değil. " dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halicport-rantsal-donusumun-onunu-acacak_111762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!