Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TMMOB Meslek Odaları: Cumhurbaşkanı Önemli Bir Kararın Eşiğinde

Ortak bir basın toplantısı düzenleyen TMMOB üyesi meslek odaları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 09 Temmuz Salı akşamı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen 'torba yasa' içindeki 3194 sayılı İmar Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair düzenlemeyi onaylamaması çağrısı yaptı.

TMMOB Meslek Odaları: Cumhurbaşkanı Önemli Bir Kararın Eşiğinde

Taksim Hill Otel'de düzenlenen ve TMMOB çatısı altındaki meslek odalarının genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, İstanbul şube başkanları ve üyelerinin katıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanı onay sürecinde olan yasa değişikliğiyle ilgili son durum değerlendirildi. Odalar adına ortak metni ise Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar okudu.

Eyüp Muhcu: Hukuka açık birer uygulama olan 'torba yasa'ların bugüne kadar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmemesi manidar

Gezi Parkı direnişi sonrası destek veren duyarlı vatandaşlara karşı başlatılan operasyon sürecinin yapılan yasal düzenlemeyle meslek odalarını da hedef aldığını kaydeden Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, hukuka açık birer uygulama olan 'torba yasa'ların bugüne kadar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmemesini manidar olarak nitelendirdi. Ocak ayında TMMOB'a bağlı oda yönetim kurulu başkanları olarak, daha önce gündeme getirilen TMMOB Yasası değişikliği için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile görüştüklerini ve bir daha böyle bir konunun gündeme gelmeyeceği yönünde söz aldıklarını anımsatan Muhcu, "Ancak geçen süreç içinde gördük ki, bir bakanın, devlet adamının sözünün hiçbir kıymeti harbiyesi yokmuş" dedi. Yapılmak istenen düzenlemenin sakıncalarına dikkat çeken Muhcu, ayrıca Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların da ihlal edildiğini sözlerine ekledi.

Necati Uyar: Meslek odaları kendi uzmanlık alanlarını, üyelerinin suçlarını denetliyor

Eyüp Muhcu'dan sonra söz alan Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Başkanı Necati Uyar, Gezi Parkı sürecinde en fazla zarar gören meslek odası olduklarını söyleyerek, İstanbul şube başkanı Tayfun Kahraman'ın Gaziantep'e sürgüne gönderildiğini, 2 yönetim kurulu üyesinin işini kaybettiğini, pekçok gözaltı yaşadıklarını, iki üyelerinin de tutuklama talebiyle karşıkarşıya olduğunu anımsattı. ŞPO'nun Türkiye genelinde kendi meslek alanıyla ilgili devam eden yaklaşık 400 davası olduğuna dikkat çeken Uyar, ancak siyasi bir mücadele yürütmediklerini ve kamunun yararını gözettiklerini vurguladı. Meslek odalarının kendi uzmanlık alanlarını, kendi üyelerinin suçlarını denetlediklerinin altını çizen Uyar, küçük bir plan değişikliğinin büyük bir talana nasıl sebep olabileceğini ancak uzman bir kişinin farkedebileceğini sözlerine ekledi.

Toplantı sonrası Gezi Parkı'nda yapılan düzenlemeleri yerinde gören Oda başkanları, İstanbul şubelerinin üyeleri; Gezi direnişinde hayatını kaybedenler için oluşturulan alanda da kısa bir açıklama yaptılar

"Talan yaygınlaşıyor"

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer de, talanın yaygınlaşarak devam ettiğine işaret ederek, bunun en son örneğinin hayvancılık can çekişirken ve Türkiye artık saman ithal edecek bir noktaya gelmişken meraların da yapılan bir düzenlemeyle iskana açılması olarak gösterdi. Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, bor madenleriyle ilgili bir düzenlemenin önümüzdeki dönemde gündeme gelmesini beklediklerini açıklarken; Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dündar Çağlan ise jeolojik risk ve tehlikelere karşı güvenli bir kent için mücadele verdiklerine vurgu yaptı ve TMMOB düzenlemesinin bu çerçevede ele alınması gerektiğini söyledi.

60 yıllık bir örgüt olan TMMOB'un her hükümet döneminde benzer müdahalelerle karşılaştığını hatırlatan Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Besleme de, "AKP'nin son döneminde yaşananlar yeni değil; ama gittikçe vahşileşiyor. Meslek odaları önemli, çünkü bilimin doğrudan halkla buluştuğu yerler. Başbakan, 'sandığa güvenin' diyor; ama öte taraftan da TMMOB'u yasal düzenlemelerle ele geçirmeye çalışıyor" dedi. Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şevki Çifçi ise, meslek odalarından sadece Gezi'nin intikamının alınmaya çalışılmadığını; üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, Kanal İstanbul, HES ve nükleer santral, çarpık kentleşme gibi kamunun yararına olmayan projelere karşı yükselen itirazın intikamının alınmaya çalışıldığını kaydederek, "Ancak bu saldırılar, TMMOB'u halkın gözünde bayraklaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır" dedi.

Toplantıya kimler katıldı?

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu, Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Çulcuoğlu, Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Uyar, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Çağlan, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Besleme, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 2. Başkanı Hasan Tuzcu, Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sur, Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şevki Çifçi, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, Metalurji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Cin, Tekstil Mühendisleri Odası Temsilcisi Canan Sönmez

"Cumhurbaşkanı yasayı onaylamamalı"

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar tarafından okunan ortak metinde ise, 9 Temmuz Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen 'torba yasa' içindeki 3194 sayılı İmar Yasası'nın 8. maddesine eklenen (ı), (i) ve (j) bendlerinin TMMOB ve bağlı odalarına yönelik kapsamlı bir operasyon olduğu savunularak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e söz konusu düzenlemeyi onaylamaması çağrısı yapıldı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-meslek-odalari-cumhurbaskani-onemli-bir-kararin-esiginde_111201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!