Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB, ATO Başkanı Bezci'den Özür Bekliyor

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na dün (15 Temmuz Pazartesi) bir mektup gönderdi. Mektupta, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci'nin "Temennimiz, harç adı altında alınan ücretlerin haraca dönüşmemesidir" şeklindeki açıklamaları hatırlatılarak, Bezci'nin özür dilemesi istendi.

yapi.com.tr
TMMOB, ATO Başkanı Bezci'den Özür Bekliyor

Mektubunda, ATO Başkanı Salih Bezci'nin demecinin, meslek örgütü kavramının ne olduğunu bilen herkesi hayrete düşürdüğünü kaydeden Mehmet Soğancı, "Bu açıklamayı, aynı Anayasa maddesinden dayanak alan bir meslek örgütü başkanının ağzından duymak kabul edilebilecek bir durum değildir" görüşlerine yer verdi. "Hükümetin Torba Yasayla düzenlediği TMMOB'nin bugüne kadar hukuksuz olarak yaptığı vize ve harçlar altında aldığı ücretlere düzenleme getirmesini onaylıyor ve destekliyoruz" beyanatının Bezci'nin demokrasiden ve meslek örgütünden ne anladığını göstermesi açısından anlamlı olduğunu savunan Soğancı'nın mektubunun devamı şöyle:

"TOBB'a bağlı meslek odaları TMMOB operasyonuna gerekçe üretmeye kalkışmasın"

"Bugüne kadar, siyasal iktidarlar tarafından TOBB Kanunu‘nda yapılan değişikliklerle verilen olağanüstü yetkileri hiçbir zaman  tartışmadık. Ankara Ticaret Odası'nın üyelerinden almış olduğu aidatları, hizmet geliri bedellerini, munzam aidat gelirlerini, bunların miktarlarını; bunun yanısıra 'Ticaret Odaları'nın serbest bölge, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri dahil, şirket kurmalarını hiç tartışmadık. Bizim hayal dahi edemeyeceğimiz gelirleri iktidarlara yakın durarak elde eden bir meslek odası başkanının kalkıp, TMMOB‘ye bağlı meslek odalarının mesleki denetimini 'haraç' kapısı olarak değerlendirmesinin hiçbir ahlaki açıklaması olamaz.

Sayın Başkan,

Birliğinize bağlı meslek odalarınız, TMMOB'ye yapılan operasyona gerekçe üretmeye kesinlikle kalkışmasın. Bilinmelidir ki; TMMOB'ye yapılan müdahale aynı usulle TOBB'a yapılsa idi, biz buna demokratik esaslar çerçevesinde karşı çıkardık.

Şahsınızdan da en azından bu demokratik nezaketi bekledğimizi belirtir ve Ankara Ticaret Odası Başkanınızın Birliğimize bağlı odalarımızdan ivedilikle özür dilemesini sağlamanızı dileriz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-ato-baskani-bezciden-ozur-bekliyor_110683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!