Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'den 'Versiyon 2.0' Açılımı

Geçmişte pahalı konut, kötü mimari, yüksek ve verimsiz projeler konusunda çokça eleştirilen TOKİ ile ilgili açıklamalar yapan Başkan Ergün Turan, idarenin yeni yüzünü anlattı.

yapı.com.tr
TOKİ'den 'Versiyon 2.0' Açılımı

Türkiye’nin en büyük inşaat grubu olarak öne çıkmasına rağmen geçmişte çoğu zaman pahalı konut, kötü mimari, yüksek ve verimsiz binalar gibi eleştirilerin hedefi olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) son bir yıllık süreçte kendini yenileme çabasına girdi.
Habertürk'ten Ünsal Ereke'nin haberine göre, idare bu süreç içerisinde öncelikleri olarak az katlı imar, yeşil alan ve donatılar, farklı mimari görünüm ve master planlarıyla birlikte bir projeyi değil şehri tasarlama gibi farklı konuları liste başı yaptı.

Yeni hedeflerle artık ‘Versiyon 2’ye geçtiklerini anlatan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “TOKİ geçmişin ekonomik koşullarında çok büyük işler başardı. Ancak artık Türkiye’de toplumsal beklentiler değişti. TOKİ olarak biz de bu vizyonu yenileme yoluna gittik” dedi. Turan, yeni felsefe ile hayata geçirilecek konutların ilk ürünlerinin bu yılın sonunda İstanbul Kayabaşı’nda ortaya çıkacağını, daha sonra ise tüm Türkiye’ye yayılacağını söyledi.

"Artık konut değil, master planlı şehir"

Bir kamu kuruluşu olarak artık barınma tesisi değil, yaşam alanları oluşturmaya yönelik çalıştıklarını anlatan Ergün Turan, “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler sloganını seçtik kendimize. Projeleri sadece binalar olarak değil, master plan olarak cadde, sokak, dükkânlar, meydanlar, kamu binaları, bisiklet yolları hatta ofisler olarak dizayn ediyoruz. Örneğin Manisa’da 1250 konut ihale ettik, ihtiyaç olması halinde hemen 500-600 konutu buna monte edeceğiz. Bunların tamamı birleştiği zaman uyumlu bir şehir meydana gelecek” dedi.


Türkiye’nin her bölgesinde yapılacak konutların farklı mimari tarza sahip olacağını ifade eden Turan, “Hem mimari hem de kullanım açısından bölgeye özgün farklılıklar yaratıyoruz. Bunlar klasik TOKİ binaları olmayacak” ifadelerini kullandı.

Değişim stratejisi hakkında bilgi veren Ergün Turan, sözlerine şöyle devam etti: “TOKİ projelerinde ne vardı, sadece konut. Yap blokları dik geç. Şimdi böyle değil. Madem burada 5-10 bin insan yaşayacak. Bunun ticareti, doktoru, avukatı olacak. Artık ofis blokları da yapıyoruz ki buralar yaşayan şehirler olsun. TOKİ konutları geçmişte burada yapılan yerlere oturuyor fakat bütün ihtiyaçlarını şehirden görüyordu. Bizim V2 olarak tanımladığınız eserlerimiz yeni ortaya çıkmaya başladı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-versiyon-2-0-acilimi_137568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!