Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı 'Saraylı Koleksiyonu' ile Yenileniyor

Çanakkale Seramik, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile imzaladığı protokol ile Topkapı Sarayı’nın tuvaletlerini, geleneksel Osmanlı motiflerini modern bir üslup ile mekânlara yansıtan Saraylı Koleksiyonu’yla yenileme çalışmalarına başladı.

Sercan Altan
Topkapı Sarayı 'Saraylı Koleksiyonu' ile Yenileniyor

Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz’ün sözcülüğünde, Topkapı Sarayı’nda dün (4 Eylül Salı) yapılan basın toplantısında projeye ilişkin ayrıntılar basın mensupları ile paylaşıldı. İmzalanan protokol kapsamında Çanakkale Seramik, Topkapı Sarayı’nın tuvaletlerinin restorasyonunun yapılması konusunda tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu ile işbirliği yaptı. Yenilenen mekânlarda Saraylı Koleksiyonu’nun çeşitli ürünleri kullanıldı.

Toplantıda yatığı konuşmasında öncelikle Çanakkale Seramik Grubu’nun pazarlama stratejilerine ilişkin bilgi veren Karagöz, Topkapı Saray’ında kullandıkları Saray Koleksiyonu ve bu stratejiler bağlamında şunları söyledi:

“Kaleseramik olarak iki yıldır uyguladığımız pazarlama stratejileri paralelinde markalarımızı bilinirlikleri dışında satın alınabilirliğini artırıcı çalışmaları devreye aldık. Öncelikle tüketicilerimizin davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlayabileceğimiz araştırmaları yaptık ve sonuçlarını analiz ettik. Markalarımızı bu analizlere göre yeniden tanımladık ve yeni hikayeler oluşturarak tüketicilerimizin önüne çıktık.... İşte bu vizyonun en önemli ürünlerinden Çanakkale Seramik Saraylı Koleksiyonu, geleneksel Osmanlı mimarisi ve dekorasyon anlayışını günümüz banyolarına taşıyan saray motiflerinin modern çizgilerle, seramik karolar, banyo mobilyası ve vitrifiye ürünlerine bir yansıması.”

"Topkapı Sarayı'nda uygulama yapmak büyük sorumluluk da yüklüyor"

Topkapı Sarayı gibi bir mekânda uygulama yapmanın ve ürünlerini kullanmanın kendilerine büyük bir sorumluluk yüklediğine vurgu yapan Karagöz, “Topkapı Sarayı’nın sponsorluğunu üzerimize aldığımızda sarayın tuvaletlerini layıkıyla yenileyebilmek adına ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu ile görüştük. Kendileri ile sarayı gezip, ürünlerimizin bir tasarımcı gözüyle hikâyesini, renklerin ve dokuların mimari vasıflar üzerinden anlatılmasını rica ettik. Zeynep Fadıllıoğlu Design ıslak hacimlerin tasarımlarını geleneksel ile çağdaş arasında bir dengede titizlikle çalıştı. Tasarımların hazırlık aşamalarında ürünlerimiz ile saray atmosferinin birleşmesinde zamansızlık görünümü yaratılması hedeflendi” dedi ve saray tuvaletlerinin yenilenmesinde izledikleri yaklaşıma ilişkin olarak da sarayda Zeynep Fadıllıoğlu Design ile araştırmalarını yaptıktan sonra, merkez binamız altında bulunan ürün laboratuarımızda, birlikte ürün seçimlerini yaptıklarını, temelde hem şık, hem de yoğun dolaşım olan alanlarda kullanımı rahat olan ürünlerde karar kıldıklarını belirtti.

Tamamlanan ilk aşamada neler yapıldı?

Karagöz, yenileme çalışmasının tamamlanan ilk aşamasında kullanılan ürünlere ve ileride sürecek çalışmalara ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“İlk aşamada 2 ıslak hacmin kırımını gerçekleştirerek, Babussade ve Akağalar’ın yapımına başladık. Babussade’de Zeynep Fadıllıoğlu Design altın rengini öne çıkararak mekân tasarımını yaptılar. Çanakkale Seramik’in Royale Serisi duvar kaplaması fon olarak, Royale Petek ise bordür ve fon olarak kullanıldı. Cappucino mermerinin Türkiye’deki en güzel örneklerinden olan geliştirilen Royale Serisi’ni doğanın desen çeşitliliğini, özel üretim tekniği ile elde edilen damarlı desenlerini, altın full dekorları ile 33x50 boyutlarında uyguladık. Ayrıca Kalebodur markasının da adını aldığı mermerin şık desenini, porselenin dayanaklılığı ile birleştiren Botticino’nun 60x120 boyutlarında ürünü zemin kaplamasında kullanıldı. Saraylı Koleksiyonu’nun göz alıcı ve yüzlerce yıllık geçmişi olan saray motiflerini yeniden yorumlayan altın renkli armatürleri ve aksesuarları da ıslak hacimlerde yerini aldı.

Tüm çalışmalar en geç yılbaşına kadar tamamlanacak

Eş zamanlı olarak Akağalar’ın ıslak hacimlerini de yeniledik. Akağalar’da dünyada nadiren rastlanan mermerlerin esin verdiği Deluxe Marbles Koleksiyonu’ndan esinlenilen Çanakkale Seramik’in Safari Serisi ve Elipsis bordürleri sadeliği ve doğal şıklığı ile mekânın duvarlarını kaplarken, Kalebodur’un Momentum ürünü de doğal taş görünümü ve dayanıklı bir ürün olması ile Zeynep Fadıllıoğlu Design tarafından mekâna uygun bulundu. Zamana hükmeden bir estetik yaratan bu Momentum Akağalar’a hem estetik, hem de derinlik kazandırdı. Mekânın armatürleri de Kale markasının en şık ürünlerinden Likid olarak belirlendi. Akağalar’daki mekânı olduğu gibi değiştirerek, mekânı daha işlevsel kullanmak adına alçıpanlarla ilave mekânlar yarattık. Eski halinden daha kullanışlı ve daha çok insana yetebilecek bir alan olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki günlerde de diğer tuvaletlerin restorasyonunu Topkapı Sarayı’na yakışır şekilde tamamlamaya başlıyoruz. En geç yılbaşına kadar tüm çalışmaların bitmesini hedefliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayi-sarayli-koleksiyonu-ile-yenileniyor_100035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!