Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Boru Üreticileri TANAP’ı Yabancılara Kaptırmak İstemiyor

Dünya çelik boru pazarının en önemli aktörlerinden biri olan ve 140’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye çelik boru sektörü, TANAP Projesi’ni de sahiplenerek gücüne güç katmak istiyor.

yapi.com.tr
Türk Boru Üreticileri TANAP’ı Yabancılara Kaptırmak İstemiyor

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD), Rixos Grand Ankara Oteli’nde gerçekleştirdiği Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda sektörün durumunu, sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.  Doğalgaz taşımacılığında Hazar’dan başlayıp Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanan TANAP’a talip olan çelik boru üreticileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’ın da katıldığı toplantıda gerek TANAP projesinde, gerekse benzer projelerde Türk çelik borularının kullanılmasının sektöre ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları anlattılar.

"Siyasi iyileşme ortamını işe dönüştürmeli"

Hükümetin, yerli imalatçıları desteklemek için doğrudan ya da dolaylı gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, “Biz, Türk çelik boru imalatçılarının gerek TANAP, gerekse Irak ve İran doğal gaz boru hattı projelerinde yer almaları için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Maalesef tüm bu projeleri siyasetten bağımsız değerlendirmek mümkün değil. Bu tarz projelerde yer alabilmenin yolu ise siyasi atmosferin oluşmasından geçiyor. Ortam yumuşamış, ilişkilerde sıcak bir atmosfer oluşmuşken Türk çelik boru sektörünün bu projelere talip olması için en doğru zaman bugündür. Bu dönemde yapılması gereken en doğru şey, siyasi iyileşme ortamını işe dönüştürmektir” dedi. Irak doğal gazını Türkiye’ye taşıyacak boru hattında da Türk çelik borularının kullanılması için bir heyet kurulmasını öneren Murat Mercan, Ocak ayının ilk yarısında Başbakanlık, Bakanlık ve şirketler düzeyinde gerçekleştirilecek bir görüşme için çalışmalara başlanmasını istedi.

"Türk çelik boru sektörünün son dönemlerdeki en önemli gündem maddesi TANAP"

TANAP Projesi’nin Türk çelik boru sektörünün son dönemlerdeki en önemli gündem maddesini oluşturduğunu belirten ÇEBİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet K. Erciyas, “TANAP Projesi sektörümüzün son yıllarda yakaladığı ve önümüzdeki 5-6 yılda da yakalayabileceği en büyük iş fırsatlarından biri. Biz çelik boru üreticileri olarak yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacmi anlamına gelen böylesine önemli bir şansı kaçırmak istemiyoruz. Bu doğrultuda da TANAP’ın sektörümüze ve ülke ekonomisine katkılarını tüm platformlarda anlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu projeden Türkiye’nin karlı çıkması için ÇEBİD olarak, hükümet temsilcileriyle bir araya gelip TANAP Projesi’nde Türk çelik borularının kullanılması için neler yapılabileceğini görüştük. Bugün de Sayın Bakan Yardımcımız Murat Mercan toplantımıza katılarak desteklerini gösterdi. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.   

ABD ve Avrupa’nın yerli üreticilerini korumak adına açtıkları haksız anti damping soruşturmalarından bunalan Türk çelik boru imalatçılarının, aynı şekilde kendileri için de koruma beklediğini belirten Erciyas, “Sektörümüzde 12 yıldan bu yana anti damping davasının olmadığı bir gün bile yok. Anti damping davaları bütün enerjimizi alıyor. Eğer AB ile gümrük birliği içindeysek, onların bize bu davaları açmaması gerekiyor. Bu konuda da hükümetten destek bekliyoruz” diye konuştu.

Anti damping soruşturmalarında Avrupa Bakanlığı ile de işbirliğine gidilmesini öneren Murat Mercan, ABD ve AB arasında imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması’nda Türkiye’nin de muhatap alınması konusunda çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, eğer bu başarılırsa tüm sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-boru-ureticileri-tanapi-yabancilara-kaptirmak-istemiyor_114509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!