Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye 'Güneş Bandı'nda Yer Almanın Avantajını Kullanmalı"

Dünyanın en büyük Uluslararası Güneşle Isıtma ve Soğutma Konferansı SHC 2015 geçtiğimiz günlerde yapıldı. Konferansın ev sahipliğini üstlenen GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin coğrafi olarak ‘güneş bandı’ olarak isimlendirilen bir bölgede yer alma avantajını kullanması gerektiğini söyledi.

yapı.com.tr
"Türkiye 'Güneş Bandı'nda Yer Almanın Avantajını Kullanmalı"

Güneşle ısıtma ve soğutma, güneşle bölgesel ısıtma ve soğutma, güneşle proses ısısı üretimi ve ısı depolama, binaların güneşle enerji verimli renovasyonu ve bütünleşik güneş enerjisi sistemleri, sürdürülebilir gelecekte güneş enerjisinin rolü gibi çeşitli konuların ele alındığı konferans 4 Aralık’ta tamamlandı.

GÜNDER’in de üyesi olduğu IEA SHC (Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma ve Soğutma Programı) ve Avrupa Güneş Isıl Sanayi Federasyonu (ESTIF) ortaklığında ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) evsahipliğinde düzenlenen SHC 2015 Istanbul Konferansı, binaların ısıtılması ve soğutulması ve sanayide güneş enerjisi kullanımı alanlarında dünyanın önde gelen araştırmacılarını ve sanayi temcilerini biraraya getirdi. 95 bildirinin sözel, 85 bildirinin de poster olarak sunulduğu SHC 2015 İstanbul Konferansının Bilim Kurulu Başkanlığını Harran Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata yürüttü.

Açılış konuşmalarını, SHC 2015 Konferans Başkanı Daniel Mugnier, SHC 2015 Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, IEA SHC Başkanı Ken Guthrie, ESTIF Başkanı Robin Welling, GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar ve YEGM Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta’nın yaptığı konferansta, sanayiciden, araştırmacıya sektörün tüm paydaşları yeni fikirler, yeni kavramlar ve yeni teknolojileri yeni bulgular üzerinden tartıştı.

“Türkiye’nin önemi büyük”

Konferans sonrasında değerlendirmelerde bulunan IEA SHC Başkanı Ken Guthrie, "Konferansın Türkiye’de düzenlenmesinin önemi büyük, çünkü Türkiye hali hazırda güneş ısıl teknolojilerinin kullanımında Avrupa’da lider, güneş kollektörü üretiminde ise Çin’den sonra dünyada ikinci sırada. Türkiye’nin bu konumuna yakışır, çok başarılı bir konferans gerçekleşmiş oldu. Konferansın öne çıkan iki çarpıcı yanından biri; katılımcı ülke sayısının SHC konferansları kapsamında ilk defa 37’ye ulaşmış olması. Diğer nokta ise; sunulan bildirilerin bilimsel kalitesinin önceki SHC konferanslarına kıyasla oldukça yüksek olması" dedi.

Konferansın ev sahipliğini üstlenen GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, "Binalarda ve endüstride ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen enerji; sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada toplam enerji tüketiminin üçte birini aşan bir paya sahip. Başta doğal gaz olmak üzere petrol kökenli yakıt ile tüketilen bu seviyedeki büyük enerjinin güneşten karşılanması konusuna yönelik çok sayıda yenilikçi uygulamanın SHC 2015 İstanbul Konferansında sunulması bu açıdan memnuniyet verici. Türkiye’nin coğrafi olarak ‘güneş bandı’ olarak isimlendirilen bir bölgede yer alma avantajını kullanarak güneş enerjisiyle bina ısıtma ve soğutma teknolojileri yanında endüstriyel sıcak su ve buhar üretiminde de öncülük yapma şansı oldukça yüksek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-gunes-bandinda-yer-almanin-avantajini-kullanmali_140979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!