Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşümle Yeni Riskli Alanlar Üretiliyor

İki gün sürecek olan “Türkiye GRI 2014” organizasyonunun ilk oturumunda tartışılan konulardan biri “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm” oldu. Oturumda “kentsel dönüşüm yasası gerçekten beklentileri karşıladı mı, dönüşüm alanlarıyla ilgili bir koordinasyon var mı?" gibi sorulara cevap arandı.

Elif Hamidi
Kentsel Dönüşümle Yeni Riskli Alanlar Üretiliyor

Türkiye GRI 2014 kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’de Kentsel Dönüşüm-Fırsatlar ve engeller” başlıklı oturuma EA İnşaat Genel Müdürü Hakan Gümüş, Prodema Proje Geliştirme ve Yönetimi Genel Müdürü Güven Emre, Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Kendo Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Öksüm, HPP International Mimarlık ve Danışmanlık Hizmetleri Türkiye Müdürü Buğrahan Şirin, NEF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’de Kentsel Dönüşüm” konusunun irdelendiği oturumda; EA İnşaat Genel Müdürü Hakan Gümüş, “kentsel dönüşüm yasası gerçekten beklentileri karşıladı mı, dönüşüm alanlarıyla ilgili bir koordinasyon var mı, emsal artışı bu şehre bir yarar sağlıyor mu, kentsel dönüşümle ilgili bir finansman modeli belirlense daha mı iyi olur?” şeklindeki sorularla tartışmanın çerçevesini belirledi. “Bir şehrin iç organlarıyla oynuyoruz” diyen Gümüş, sadece fiziksel bir dönüşüm olmayan kentsel dönüşümün sosyal boyutuna da vurgu yaptı.

“Kabına sığmayan bir yasa”

Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, kentsel dönüşüm yasasının kabına sığmayan bir yasa olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm sadece mekânsal bir dönüşüm değil; ekonomik, toplumsal, sosyal birçok boyutu var. Kente yakışır bir uygulama olması gerekiyor. Master plan çalışmasını daha kapsamlı bir şekilde ele almak gerekiyor, daha ayrıntılı tartışmak gerekiyor. Yerel seçim startı verildiğinden bu yana yıktırmayacağız, yaptırmayacağız şeklinde ifadelerle yatırımcının hevesini kırılmaya başlandı. Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için bu konunun arkasından duracak siyasi bir iradeye ihtiyaç var.”

“Güçlendirme konusu yeniden ele alınmalı”

Prodema Proje Geliştirme ve Yönetimi Genel Müdürü Güven Emre, kentsel dönüşümle ilgili endişeleri olduğunu ifade etti: “14 yıldır depremle ilgili somut bir iş yapılmamıştı. Bu açıdan kentsel dönüşüm beni heyecanlandırmıştı. Ancak kentsel dönüşümle deprem arasındaki makasın giderek açılması beni endişelendiriyor. Kentsel dönüşüm, sosyoekonomik, uzun bir süreç. Şu an kentsel dönüşümle yeni riskli alanlar üretiliyor. Güçlendirme konusu yeniden ele alınmalı. Neredeyse her bina için yıkım kararı çıkarılıyor. Mühendislik kısmının ön plana çıkması lazım; güçlendirilecek binalar var, ancak mevcut yapıların adli bir denetimi yok. Gerçekten riskli olan yapılar yıkılmalı, güçlendirilmesi gerekenler ise güçlendirilmeli.”

“Türkiye’de master plan kültürü yok”

International Mimarlık ve Danışmanlık Hizmetleri Türkiye Müdürü Buğrahan Şirin, Türkiye’deki plansızlığa dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye’de master plan kültürü yok. Bu bir kültür meselesi ve bunu aşmak çok da kolay değil”.

“Hukuki eksiklikleri var ama fayda sağladı”

Kentsel dönüşüm yasasını olumlu bulduğunu dile getiren Kendo Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Öksüm; “Kentin içinde yer olmadığı için kentin dışında yer alıp buralarda konut yapmaya çalıştık. Kentsel dönüşüm yasasıyla ise kentin içindeki alanların da kullanılma fırsatı doğdu. Hukuki eksiklikleri var ancak imar yönetmeliği fayda sağladı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumle-yeni-riskli-alanlar-uretiliyor_115912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!