Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Validebağ'da Son Söz Söylendi

Danıştay, İstanbul Üsküdar'daki Validebağ Korusu’nun 1/1000 ölçekli planlar atlatılarak 1/5000’lik Nazım İmar Planı kapsamına alarak yapılaşmaya açmasının iptaline karşı açılan temyiz davasında belediyenin itirazını reddetti. Dava sürecine son noktayı koyan kararla bir önceki mahkemenin iptali kararı Validebağlıların lehine onanmış oldu.

yapi.com.tr
Validebağ'da Son Söz Söylendi

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2008 yılında aldığı kararla Validebağ Korusu 1/5000 ölçekli imar planı Başkan Kadir Topbaş tarafından onanmıştı. Üsküdar Belediyesi plana itiraz ederek değişiklik talep etmiş ve 2009 yılında 1/5000 ölçekli Validebağ Korusu 1. Derece Doğal SİT alanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve ekleri tekrar askıya çıkarılmıştı.

Mimarlar Odası ve Validebağ sakinleri planın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için 2009 yılında dava açmıştı. 1/5000’lik Nazım İmar Planları’nın şematik olması ve bunun üzerinden uygulama yapılamayacağına dayanarak dava açan Validebağlılar bu davayı kazanmıştı. Mahkeme, Validebağ planının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna varmıştı, ancak belediye temyize gitmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/validebagda-son-soz-soylendi_128797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!