Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

YAPI Dergisi 400. Sayısını Kutluyor!

YAPI Dergisi’nin Mart sayısında, derginin 400. sayısı için hazırlanan 'YAPI 400-1973’ten Geleceğe' başlıklı dosya geniş yer tutuyor. Dergide, Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra farklı konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. Ayrıca Derginin Mart sayısıyla birlikte Türk Yapı Sektörü Raporu 2014 ek olarak veriliyor.

yapi.com.tr
YAPI Dergisi 400. Sayısını Kutluyor!

Dosya: YAPI 400-1973’ten Geleceğe

400. sayı için özel olarak hazırlanan dosya akademisyen, serbest meslek sahibi mimarların ve yapı sektörü profesyonellerinin 1973’ten bugüne dek mimarlık, eğitim ve yapı sektöründeki kırılmalarla ilgili görüşleri ve yakın geleceğe dönük öngörülerinden oluşuyor. Doğan Hasol’la yapılan söyleşiyle başlayan dosyada mimarların beğendikleri ve beğenmedikleri yapıları bulmak mümkün. Dosyaya Deniz Dokgöz’ün “çizgili notlar”ı eşlik ediyor.

Stoep Tiyatrosu

UNStudio’nun tasarladığı Hollanda’nın Spijkenisse kentindeki Stoep Tiyatrosu kent merkezindeki hareketliliğe, tiyatronun tipik karakteri olan hayal ve cazibe dünyası yaratma işleviyle katkı sağlıyor.

“Musée des Confluences”

Bir bilgi müzesi inşa etmek için, ikonik bir geçit olarak yeni karmaşık bir biçim geliştirilmiş. Farklı geometrilerin bir araya geldiği çarpıcı bir yapı ortaya koymak amaçlanmış. Fransa’nın Lyon kentindeki müzenin tasarımı COOP HIMMELB(L)AU Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH’ye ait.

LA Şarapları Tadım Tesisi ve Mahzeni

İzmir’deki LA Şarapçılık Üretim ve Tadım Tesisi, duyarlı bir yatırımcının çabaları, özenli bir yüklenicinin çalışmaları ve Kreatif Mimarlık’ın tasarımı ile hayata geçirilmiş.

Balnea SPA Merkezi

Blouin Tardif Architecture-Environnement’in tasarladığı Kanada’daki merkez, büyük ahşap kütlenin altındaki taşıyıcılarla bir tür hafiflik hissi veriyor, modüler strüktür ağaçların arasına nazik bir biçimde yerleşirken aynı zamanda güçlü bir görünüm de sağlıyor.

Boisé Kütüphanesi

Kanada’nın Montreal kentindeki kütüphane, bulunduğu yere zenginlik katan, mekânı tanımlayan, sade ve evrensel bir kimliğe sahip, kent dokusunun doğal bir parçası olarak tasarlanmış. Tasarım Cardinal Hardy/ Labonté Marcil/ Éric Pelletier architectes Konsorsiyumu’na (Lemay) ait.

TAC-SEV Yeni Kampusu

Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’ın Mersin’de tasarladığı kampusda sınıflar kuzeyden gelen doğal ışığa göre konumlandırılırken, güçlü güney ışığının geldiği bölgeler, bina dışına yerleştirilen panellerle gölgelendirilerek koridor olarak planlanmış.

SEV Amerikan Koleji

Evrenol Architects’in tasarladığı İstanbul Çekmeköy’deki projenin tasarımı bol, kolay ulaşılır açık teneffüs alanlarına ve doğal ışığa verilen önemle biçimlenmiş.

Müzik Fabrikası

Proje, mimarların geleneksel hiyerarşideki bilindik görevinden kaçınarak, birbirine karşıt güçler olan yukarıdan aşağıya planlama ve aşağıdan yukarı inisiyatif arasında ilişki kuran bir görev üstlenmesini öneriyor. Brezilya’nın São Paulo kentindeki yapının tasarımı Urban-Think Tank Architects’e ait.

Ayrıca;

-    Kentsel Dönüşüm Kavramına İstanbul Bağlamında Eleştirel Bir Bakış; Ece Ceylan Baba
-    İstanbul-Lyon-Torino Arası Geçiş/Geçit/Pasaj; İnci Olgun, Sinem Özgür
-    “Yarışmaların Mimarlık Eğitiminde Tasarım Stüdyolarına Etkileri; Ferhat Hacıalibeyoğlu
-    Erişilebilir Konut Tasarımı; Evren Burak Enginöz
-    İlaç Üretim Tesisleri; Özgür Özkan
-    “Portre Resmi Natürmortun Nesnesiyle Yer Değiştirebilir”; Zeliha Burtek

YAPI Mart sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisi-400-sayisini-kutluyor_128973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!