Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Yapı Fuarı - TURKEYBUILD İstanbul'un 2015 Konuğu Kazakistan

Bu yıl 38.'si düzenlenecek olan Yapı Fuarı - TURKEYBUILD İstanbul'un konuk ülkesi, inşaat sektörünün gözde pazarlarından Kazakistan olacak. YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, Türk müteahhitlerin bugüne kadar 19,28 milyar dolar tutarında proje üstlendiği Kazakistan'ın en çok iş üstlenilen beşinci büyük pazar olduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
Yapı Fuarı - TURKEYBUILD İstanbul'un 2015 Konuğu Kazakistan

21 - 25 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 38. Yapı Fuarı - TURKEYBUILD İstanbul'un detayları, House Hotel'de düzenlenenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda ülke ekonomisiyle birlikte yapı sektörünün performasına dair değerlendirmelerde bulunan YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, "2015'te Türkiye ekonomisinin yüzde 3 - 3,5 arasında, inşaat sektörünün ise yüzde 3,5 - 4 arasında büyümesini öngörüyoruz" dedi. Fuar kapsamında düzenlenen 'İş Geliştirme Platformu'nun bu yıl odağına Kazakistan'ı alacağını kaydeden Başer; Kazakistan'ın yüzde 6,5 payı ile Türk müteahhitlik firmaları tarafından Rusya, Türkmenistan, Libya ve Irak'tan sonra en çok iş üstlenilen beşinci ülke olduğuna işaret etti.

"Kısa ve orta vadede inşaat sektörünü bekleyen bir sıkıntı yok"

İnşaat sektörü açısından 2015 yılında kısa ya da orta vadede önemli bir zorluk beklemediklerini kaydeden ve yapı malzemeleri sektörünün 21,21 milyar dolar ihracatla cari fazla veren sektörlerden biri durumunda olduğunu vurgulayan Başer, sözlerine şöyle devam etti:

"Yapı malzemeleri ihracatı, 2014'ün ilk 9 ayında yüzde -0,2 düşüşle 21,21 milyar dolar olarak gerçekleşmişti; ki bu rakam 2013'ün aynı döneminde 21,28'di. 2015 yapı malzemeleri ihracatı için birkaç sınırlayıcı unsurdan bahsedebiliriz. Bunlardan biri, enerji ihraç eden ülke pazarlarımızda inşaat malzemelerine olan talebin yavaşlaması eğilimi. Euro-dolar paritesindeki gerileme de ihracatımızın dolar değerini sınırlayacaktır. Ancak, AB inşaat sektöründeki toparlanma, ihracatı destekleyen bir unsur olacak. Bu gelişmelere bağlı olarak ihracatın 2015'te 21 - 21,5 milyar dolar arasında kalacağı veya bir miktar gerileyebileceği öngörülüyor".

ABD, Rusya, AB ülkeleri, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, Türki cumhuriyetler, Kuzey Afrika ile Balkan ülkelerinin Türkiye'nin pazarı olmaya devam ettiğini ifade eden Başer; "Türkiye'nin yapı malzemesi ihraç ettiği ilk 20 ülke değişmedi. Mevcut pazarlarımız içinde Mısır, İran, ABD, İngiltere, Romanya, Kazakistan, Gürcistan, Almanya ve İsrail pazarlarında hızlı ihracat artışları olduğu görülüyor" dedi.

"Türkiye, Kazakistan yapı malzemeleri pazarından yalnızca yüzde 3'lük pay alabiliyor"

38. Yapı Fuarı - TURKEYBUILD İstanbul kapsamında düzenlenecek 'Konuk Ülke Kazakistan' projesi hakkında da açıklamlarda bulunan Başer, hızla gelişen ülkenin Türk inşaat sektörü için çok ciddi bir potansiyel taşıdığına işaret etti. Kazakistan'ın ortaya koyduğu 2050 vizyonu ile dünyanın en büyük 30. ekonomisi olmayı hedeflediğini anımsatan Başer, ülkenin Türkiye inşaat sektörü açısından sunduğu fırsatları şöyle özetledi:

"Kazakistan'da inşaat harcamalarında büyümenin hızlanacağı, 2020'ye kadar yıllık ortalama yüzde 13 büyüyerek 30 milyar dolara ulaşılacağı öngörülüyor. Ülkenin yeni konut ihtiyacı yüksek ve konut üretimi bu ihtiyacı karşılamaktan uzak. Kamu, 2020 yılına kadar uygulanacak 'konut ve donanımları modernizasyon ve yenileme programı' ile mevcut konutları iyileştirmeyi ve yeni sosyal konutlar üretmeyi hedefliyor. Ayrıca 2010'da başlatılan 'endüstriyel yenilikçi kalkınma programı' ile imalat sanayinde yeni yatırımlar ve hiç üretilmeyen 256 üründe üretim hedefleniyor. Dolayısıyla sanayi binaları ve kompleksleri inşaatları öne çıkacak. Program, 7 milyar dolar tutarında 800 projeyi kapsıyor. 'Ulaştırma altyapısı entegrasyon ve geliştirme programı' kapsamında ise 2020 yılına kadar 25 milyar dolarlık ulaştırma projesi tamamlanacak. 2015 yılında 13,5 milyar dolarlık yeni proje açıklanacak".

2014 itibarı ile Kazakistan yapı malzemeleri pazarının büyüklüğünün 10,62 milyar dolarlık bir hacme ulaştığına dikkat çeken Başer; ancak Türkiye'nin bu pazardan sadece yüzde 3 pay alabildiğini kaydederek, "Türk müteahhitlik firmalarının yeni projelerden büyük pay alacağını, dolayısıyla Türk yapı malzemeleri sektörünün de rekabetçi ürünleriyle büyük potansiyeli bulunan bu ülkeye daha fazla ihracat gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-fuari---turkeybuild-istanbulun-2015-konugu-kazakistan_128681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!