Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

YAPI'nın Eylül Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Eylül sayısında ağırlıklı olarak dünyadan ve Türkiye’den spor tesisleri yer alıyor. Beş spor yapısı, stadyumdan, buz pistine, yüzme merkezine dek çeşitleniyor. Bu proje öbeğinin yanısıra iki kamusal işlevli yapı da ayrıntılı olarak yer alıyor: Danimarka’da Müzik Evi ve Beyrut’da bir Enstitü. Dergide ayrıca çeşitli konulara ilişkin

yapi.com.tr
YAPI'nın Eylül Sayısı Çıktı

Güncel Dosya: Kuraklık Kapıda Mı?
Bu ay güncel dosyada iklimsel açıdan uçlarda yaşanan bu dönem susuzluk ekseninde ele alınıyor. Aysun Koca’nun hazırladığı dosyada İTÜ Afet Yönetimi ve Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Emine Girgin ile yaptığımız söyleşilere yer veriliyor.  

Müzik Evi
COOP HIMMELB(L)AU’nun tasarladığı Müzik Evi Danimarka’nın Aalborg kentinde yer alıyor. Tıpkı müzik enstrümanlarının yapısındaki sesi artıran öğeler gibi mimari de, bu projede yaratıcılığı artıran bir öğe olarak işlev görüyor.

Issam Fares Kamu Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü  
Yapı, kesişen güzergâhların geometrisinden yükselerek birbirine kenetlenen bir dizi platform olarak ortaya çıkıyor. Zaha Hadid Architects’in tasarladığı Enstitü, Lübnan’ın Beyrut kentinde yer alıyor.

Jules Ladoumegue Spor Merkezi
Dietmar Feichtinger Architectes’in tasarladığı Merkez, Paris ve çeperleri arasındaki yeni kentsel devamlılığın bir göstergesi. Mekân yaklaşımında, kentle bütünleşme, işlevsellik ve bunların yanısıra ışık, saydamlık ve konfor derin bir biçimde tasarımı etkilemiş.

Mersin Stadyumu
Yapı kabuğu, yapının bulunduğu çevre ile sınırını oluşturan ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayan, kurgulanan yaşantıyı simgeleyen bir üst kimlik. Projenin tasarımı Bahadır Kul Architects’e ait.

Singapur Spor Merkezi
Yeni bir kültürel simge olarak stadyum, tribünlerini ve çatısını kıyıya ve kent siluetine açarak kentle yakın ilişki kurmayı amaçlıyor. Ulusal Stadyum, OCBC Su Sporları Merkezi ve OCBC Arenas olmak üzere iki farklı ve önemli spor tesisiyle tamamlanan kompleks DP Architects + Arup + AECOM ortak tasarımı.

Kayseri Buz Pisti
Bahadır Kul Mimarlık’ın yaptığı kütlesel tasarımda buz ve hava ilişkisi sorgulanarak yapıya yansıtılmış. Buz kütlesinde erimeden dolayı oluşan çekilmelerin verdiği değişim kütle formuna etki etmiş.

Bolu Yüzme Merkezi
Bolu Yüzme Merkezi‘nin mimari tasarımında iklim koşulları, yön, uygulanabilirlik ve tesisin işletme ekonomisi ön planda tutulmuş, mimari proje, açıların ve eğimin okunabileceği, hareketli bir dilde çözümlenmiş. Projenin tasarımı Yalın Tasarım Mimarlık Hizmetleri’ne ait.

Derindere Filo Kiralama Yönetim Bürosu
TeamFores’in Kâğıthane’deki tasarımında eklektik yapılanmadan uzak, başka bir örneğe öykünmeyen bir büro yapısı ile aidiyetin tek bir mekânla sınırlandırılmadığı, her kullanıcının bütün mekânı sahiplendiği bir büro yaratmak projenin ana fikri olmuş.

Ayrıca;
- Datça’yı da Yitiriyoruz!; Erdem Yücel
- Peter Zumthor’un İzlerini Aramak; Pınar Öktem Erkartal
- Enerji Etkinliğini Veriyle Olumlama: Bina İzlemenin Önemi; Irmak Turan
- Yapılarda Kullanılan Nanoürünlerin Sağlık Riskleri; Sezgin Bilgin, S. Müjdem Vural
- “Yolda”; İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi

YAPI Eylül sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-eylul-sayisi-cikti_124343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!