Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

YAPI Nisan Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Nisan sayısında Grimshaw Architects’in Rusya’nın St. Petersburg kentinde tasarladığı 'Pulkovo Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali' projesine geniş yer veriliyor. Dergide bu ay 'eğitim yapıları'na ilişkin projeler geniş yer bulurken; özel 'Yapıda Ekoloji Eki' de dergiyle birlikte veriliyor.

yapi.com.tr
YAPI Nisan Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Nisan sayısıyla birlikte özel bir 'Yapıda Ekoloji Eki' veriliyor. 7 yıldır aralıksız yayımlanarak yıllık bir periyod tutturan 'Yapıda Ekoloji Eki', enerji verimli, çevre dostu bina ve yerleşim üretimine odaklanarak bu alandaki çalışmaların bir özetini yıllık olarak sunmayı ve her yıl ücretsiz olarak dağıtıldığı EKODesign etkinliğine paralel biçimde, belli konulara odaklanarak gündem oluşturmayı amaçlıyor.

Güncel Dosya: Yerel Seçimler

Aysun Koca’nın hazırladığı dosyada yerel seçimlerde, Türkiye’nin üç büyük kentinde ve İstanbul’da birkaç ilçe özelinde belediye başkan adaylarının kente dair projelerine yer veriliyor. Böylece, son yıllarda gündemi oldukça meşgul eden dönüşüm, rant, proje, ihale konuları hakkında gelecek 5 yılda şehirleri bekleyen süreçler hakkında fikir sahibi olmak hedefleniyor.

Pulkovo Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali

Grimshaw Architects’in tasarladığı Rusya’nın St. Petersburg kentindeki yeni terminal binasının etkileyici çatısı ve yapı kabuğu kentin karakteristik iklim koşullarına uygun biçimde tasarlanmış.   

Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi

Bütün akademik yapıları birbirine bağlayan “akademik omurga” adı verilen oluşumun ana meydan ve kampus vadisi ile yurt bağlantı kotları arasında yer alan Öğrenci Merkezi aynı zamanda bir “geçiş alanı” oluşturuyor. Projenin tasarımı B-Design’a ait.

Penleigh-Essendon Gramer Okulu “Infinity Centre”

McBride Charles Ryan’ın tasarladığı Avustralya’daki okul yapısındaki çeşitli mekânlar ve hacimler, içerisindeki bahçeler ve törensel geçitleriyle surlarla çevrili bir kaleye benzer biçimde birleştirici bir kabuk ile çevrelenmiş.   

Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

PAB’ın tasarladığı Niğde’deki fakülte bloklarının bir uygulama tarım alanı / peyzaj bandı üzerine yerleşmesi sağlanarak, kuramsal ve pratik eğitimin birlikteliği hedeflenmiş. Peyzaj bandı deneysel zirai üretimlere olanak tanırken, farklı türlerin bina için bir peyzaj elemanına dönüşmesini sağlamış.  

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası

Yapıda çökertilmiş avlularla bütün mekânlara en üst düzeyde doğal ışık ve hava alınırken, izleri blokların kütlesel hareketleriyle oluşan avlular aynı zamanda kütlenin biçimsel ifadesini de tamamlıyor. Tekirdağ’daki yapının tasarımı PAB’a ait.

İTÜ Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi

ŞANALarc’ın tasarladığı, hesaplama bilimi ve araştırmalarında çok sayıda disiplinlerarası gelişime katkıda bulunmayı hedefleyen yapı, yüksek güvenlik gereksinimi ve kapsamlı sosyal programlarıyla iki karşıt ve birbirinin içine giren yapılaşma arasında bir diyalog kurgusuna temel oluşturuyor.

Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Özgür Ediz ve Yıldız Çağlı’nın tasarladığı Bursa’daki yapı, dikdörtgen bir kutunun, eğimli bir arazi ile kurduğu ilişkiden kaynaklı tasarım kararları doğrultusunda gerçekleştirilmiş.  

“Allez-Up” Yapay Kaya Tırmanış Merkezi

Smith Vigeant Architects’in tasarladığı Kanada, Montreal’deki “Allez-Up” Yapay Kaya Tırmanış Merkezi’nde beyaz renkli duvarlar üzerinde bulunan rengârenk tutma yerleri mekâna dinamik bir çekicilik katıyor.

Kuzguncuk Köyiçi Kentsel Tasarım Projesi

Sürdürülebilir bir yaklaşım çerçevesinde fiziksel, doğal ve sosyal potansiyellerin korunarak geliştirilmesi ve var olan sorunların giderilmesi amacıyla geliştirilen Kuzguncuk Köyiçi Kentsel Tasarım Projesi’nde yerleşmenin geleceğine yönelik açılım ve stratejiler tartışılıyor.

Halkalı Meydan Projesi

Akyürek Elmas Mimarlık’ın projesinde meydanın ilçe içinde bir odak noktasına dönüştürülmesi, çevresindeki konut, ticaret ve eğitim alanlarını birbirine bağlayan, günün her saati kullanıma açık kamusal bir yaşam merkezi yaratılması hedefleniyor.

Netaş Genel Müdürlük Binası

Sistema Teknolojik Yapı’nın tasarladığı Netaş Genel Müdürlük Binası’nda, ana işlevleri birleştiren dolaşım belirginleştirilip yürüme-koşu yolları görüntüsüne bezenerek dinamik bir algı sağlanmış.

Ayrıca;

-    “Sosyo-Ekoloji Bağlamında Geleceğin Kentleri” Mitchell Joachim ile Söyleşi; Serhat Kut
-    İÜ Merkez Kütüphanesi Binası Neden Korunmalı?; Yasemin K. Enginöz
-    Enza Home Fuar Standı; YERce Mimarlık, Nail Egemen Yerce
-    22. yy Sinestezik Yaklaşım; Balkız İnal
-    “Tuğla Deyip Geçmeyin”; Zeliha Burtek

YAPI Nisan sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-nisan-sayisi-cikti_119000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!