Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapı Dergisi Ağustos Sayısı Raflarda

YAPI Dergisi’nin Ağustos sayısında 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi’ni konu alan kapsamlı bir dosyaya yer veriliyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor.

yapi.com.tr
Yapı Dergisi Ağustos Sayısı Raflarda

14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi “Mimarlık Okulu mu Bienal mi?”

14. Venedik Mimarlık Bienali dosyası, bu yıldan başlayarak kalıcı bir mekân elde eden Türkiye’nin pavyonunu mimari anlamda belgeler nitelikte. Bienalin geneline ilişkin görüş ve izlenimlerin de yer aldığı dosya bienal mekânlarının haritaları ve bienale ilişkin kısa notlarla bienali gezecek olanlar için rehberlik etmeyi amaçlıyor. Bienalin geneline ilişkin olarak Aslı Çiçek, Yelta Köm ve Yasemin K. Enginöz’ün kaleme aldıkları izlenimleri yer alıyor. Türkiye Pavyonu’nu küratörü Murat Tabanlıoğlu’nun rehberliğinde gezerken yaptığımız özel söyleşiye İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İKSV Yurtdışı Projeler Koordinatörü Tuna Ortaylı Kazıcı’nın verdikleri bilgiler eşlik ediyor.

Güncel Dosya: Depreme Ne Kadar Hazırız?

17 Ağustos depreminin 15. yıldönümünde “İstanbul’da deprem sonrası toplanma alanları şu an ne durumda?” sorusuyla başlayan dosyada konunun uzmanı, ilgilisi kişi ve kurumların görüşlerine yer veriliyor.

Kyushu Geibunkan Müzesi

Dağınık çatısıyla bir kasaba görüntüsündeki müze, çevresindeki geleneksel köy dokusu ile uyum içerisinde tasarlanmış. Japonya’nın Fukuoka kentindeki müzenin tasarımı Kengo Kuma&Associates’e ait.

Küçükçekmece Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Mutlu Çilingiroğlu’nun tasarladığı yapıyı çepeçevre dolaşan eğrisel cephe tamamen camdan oluşuyor. Böylece hemen hemen bütün katlar doğrudan güneş ışığından yararlanıyor.

Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi

Ulusal bir yarışma ile elde edilen projenin mimari kurgusu, Kadirli’de yaşayan insanların mekânsal kullanım alışkanlıklarını kamusal alanda ve kamu yapısı üzerinde yeniden üretmek üzerine oluşturulmuş. Projenin tasarımı İkiartıbir Mimarlık’a ait.

Rio Tinto Alcan Gözlemevi

Cardin Ramirez Julien ile Ædifica’nın birlikte tasarladığı Kanada’daki Rio Tinto Alcan Gözlemevi’nin temel tasarım hedefi, yıldızları gözleme deneyimini doğa ile ilişkilendirmek...

Gaziantep Primemall Alışveriş Merkezi

Erginoğlu&Çalışlar’ın tasarladığı yapının büyüklüğünden kaynaklanan ezici hissiyatı yok etmek icin binayı kademelendirmek, küçük sokaklar oluşturmak, AVM öncesi bir dış arkat yaratarak, şehir ölçeğinden insan ölçeğine indirmek hedeflenmiş.

Steelcase Bürosu

Projede, üç eşkenar dörtgen biçimli koza iç mekânı küçültüp büyütürken özgün manzaralar sunuyor, farklı bölgeler tanımlıyor ve aynı zamanda mekânı bir bütün halinde bağlıyor.

Süperkül’ün tasarımı Toronto’da yer alıyor.

Ayrıca;

-    Işığı “Yaratmak”; Gerd Pfarré ile Söyleşi
-    Kamu Yapılarında Kamusallık Üzerine Bir İrdeleme; Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan
-    Yandex Saint Petersburg Bürosu; za bor architects
-    Quai Mağazası; Saucier + Perrotte Architectes

YAPI Ağustos sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisi-agustos-sayisi-raflarda_123242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!