Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yıkım Aynı Yoksul Semti Buldu

Çoğunluğunu kağıt ve atık toplayıcılarının oluşturduğu ve daha önce de kentsel dönüşüm mağduru olmuş yurttaşlar bir kez daha yıkımla karşılaştı.

yapi.com.tr
Yıkım Aynı Yoksul Semti Buldu

Ankara’da kağıt ve atık dönüşüm işçilerinin yaşadığı Cevizlidere Mahallesi'nde iki hafta aradan sonra yine yıkım vardı. Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, bölgenin yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesine karar veren Çankaya Belediyesi, atık işçilerinin yaşadığı evlerin üçünü iki hafta önce mahalleye gelen çevik kuvvet ve TOMA’lar eşliğinde yıktı. Yeşil alan yapılması planlanan alan içerisinde kalan diğer altı evi de yıkmak isteyen Çankaya Belediyesi ekipleri atık işçilerinin tepkisi üzerine geri adım atmış, evlerin boşaltılması için 15 günlük süre vermişti. Bu sürenin sona ermesiyle birlikte mahalleye dün yeniden gelen yıkım ekipleri, yeşil alan olması planlanan bölge içerisinde kalan altı evi daha yıktı. Bu süre zarfında evlerinin yıkılmaması için Çankaya Belediyesi ve CHP ile temaslar yürüten atık işçilerine yeni bir yaşam alanı gösterilmedi. Evleri yıkılan işçiler, henüz yıkılmayan evlere sığınmaya veya yıkılan evlerinin yakınına çadır kurmaya hazırlanıyor.

Nerede yaşayacakları belirsiz

Antep’ten Ankara’ya göç ederek atık ve kağıt dönüşüm işçiliği yapmaya başlayan yaklaşık 300 yurttaşın yaşadığı Cevizlidere Mahallesi sakinleri dün sabah yine yıkıma uyandı. Zabıta ekipleriyle birlikte mahalleye gelen kepçe ve dozerler, mahalleliye verilen iki haftalık sürenin sona ermesi sebebiyle Çankaya Belediyesi'nin yeşil alan olarak değerlendireceği bölgedeki altı evi daha yıktı. Mahallenin yetkililerle uzlaşma çabaları sonuç vermezken “Başka bir yer gösterin, orada yaşayalım” talepleri de karşılıksız kaldı. Önemli bir kısmı Geri Dönüşüm İşçileri Derneği'ne üye olan mahalleliler, mevsimlik tarım işçisi olarak da çalışıyor.

Rant için mi kovuluyorlar?

Çoğu kiracı olan atık işçileri yıkılan evlerini gönülsüz olarak terk ederken bölgenin nasıl kullanacağı mahallenin ilk gündemi haline geldi. Belediye yeşil alan yapılacağını belirtirken bölgedeki diğer konutların yerine lüks konut projeleri yapılacağı, Belediye’nin oluşturacağı yeşil alanın da bu konut projelerinin pazarlanmasında rol oynayacağı konuşuluyor. İşçilere göre bölgeden kovulmalarının ardında, kendileri orada yaşarken konut satılamayacağını düşünen müteahhitlerin ve mal sahiplerinin talepleri var.

Asıl sebep verilen rahatsızlıkmış

Yıkım sırasında olay yerine gelen ve atık işçilerinin tepkisiyle karşılaşan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, mahallenin ileri gelenlerinin şikayetlerini dinledikten sonra yıkımın gerekçesi hakkında ipuçları verdi. Çevredeki apartmanların atık işçilerinden şikeyetçi olduğunu belirten Sevinç, “Dünya para verip buradan ev almışlar ama siz yanı başlarında pislik içinde yaşadığınız için rahatsızlar. Size başka bir yer göstersek orayı da bu hale getirirsiniz” diye konuştu. İki hafta önceki yıkımlar sırasında Çankaya Belediyesi yaptığı, “Kangrene dönüşen kaçak yapılaşmayla mücadele ediyoruz” açıklamasıyla dikkati çekmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikim-ayni-yoksul-semti-buldu_124208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!