Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık: Saraçoğlu'nda Yıkım Kararı Yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Ankara Saraçoğlu Mahallesi'nde yıkım çalışmaları olacak mıdır?" diye sordu.

yapi.com.tr
Bakanlık: Saraçoğlu'nda Yıkım Kararı Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ankara İli, Çankaya İlçesi, Namık Kemal ve Yenişehir Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 12,03 hektarlık alanın 'Riskli Alan' ilan edildiğini belirterek, alandaki taşınmazların yıktırılması yönünde Bakanlıkça tesis edilmiş bir işlem bulunmadığını bildirdi.

ANKA'nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Ankara Saraçoğlu Mahallesi'nde yıkım çalışmaları olacak mıdır?" diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile afet riski altındaki alanlar ve bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa, arazilerde, iyileştirme, tasfiye ve yenileme yaparak fen, sanat norm ve standartlarına uygun olacak şekilde sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerinin oluşturulmasının amaçlandığını söyledi.

Bu kapsamda, Ankara İli, Çankaya İlçesi, Namık Kemal ve Yenişehir Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 12,03 hektarlık alanın 6306 sayılı Kanun uyarınca, 18 Kasım 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 'riskli alan' ilan edildiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı şöyle dedi:

"Ancak, 6306 sayılı Kanun uyarınca; riskli alanlarda bulunan yapıların tamamen yıkılması gibi bir zorunluluk söz konusu olmayıp, kanunun amacından da anlaşılacağı üzere 'riskli alan' olarak ilan edilen bir yerde sadece yıkımla değil, yenileme, iyileştirme ve canlandırma gibi diğer kentsel yöntemlerin de kullanılarak, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturulması mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda, söz konusu alanla ilgili olarak; Bakanlığımız, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Mimarlar Odası -Ankara Şubesi ile ortak bir proje yürütmek üzere bir çalışma başlatılmış olup, alandaki taşınmazların yıktırılması yönünde Bakanlığımızca tesis edilmiş bir işlem bulunmamaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-saracoglunda-yikim-karari-yok_117647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!