Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zorlu Enerji Karbon Ayak İzini Hesapladı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş, sera gazı emisyonu yönetim standardı olan ISO 14064-1 belgesini aldı. Zorlu Enerji açıklamasına göre şirket ISO 14064-1 belgesinde, şirkete ait Lüleburgaz, Bursa, Kayseri, Yalova ve Ankara'da bulunun beş doğal gaz santrali ile İstanbul merkez birimlerinin 2009 yılına ait emisyon miktarının 1.008.745,55 ton

yapi.com.tr / AA
Zorlu Enerji Karbon Ayak İzini Hesapladı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş, sera gazı emisyonu yönetim standardı olan ISO 14064-1 belgesini aldı. Zorlu Enerji açıklamasına göre şirket ISO 14064-1 belgesinde, şirkete ait Lüleburgaz, Bursa, Kayseri, Yalova ve Ankara'da bulunun beş doğal gaz santrali ile İstanbul merkez birimlerinin 2009 yılına ait emisyon miktarının 1.008.745,55 ton olduğunu belirledi.
    
Şirket, ISO 14064-1 belgesini almak için önce santralleri ile merkez ofisindeki emisyon kaynaklarını tespit ederken, bu kaynaklardan salınan sera gazı ölçümlerini yaparak karbon ayak izini tespit etti. Bu ölçümlemeleri tüm santrallerinde ve merkezde standart hale getiren şirket, emisyon kaynaklarını detaylı olarak açıklayan 'Emisyon Kalite Planı'nı hazırladı. Optimizasyon ve çevre yönetimi konularında çalışan uzmanların hazırladığı Emisyon Kalite Planı'nda, sera gazı kaynakları ve hesaplama yöntemine ilişkin ayrıntılı veriler yer alıyor.
    
Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, enerji sektörünün doğası gereği dünyadaki gelişmeleri yakından izlemesi gerektiğine, küresel gereklilikleri öngörerek hareket etmesinin önemine dikkati çekti. Karbon ayak izinin hesaplanmasının önümüzdeki yıllarda karşılarına çıkacak emisyon azaltım hedefleri ve bunlarla ilgili yaptırımlara hazırlıklı olmalarını sağlayacağını belirten Özozan, iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazı azaltımı konusunda 2012 sonrasında yeni bir döneme girileceğini ve bu dönemde Türkiye'ye de görev düşeceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-enerji-karbon-ayak-izini-hesapladi_87195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!