Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri Sahibini Buldu

Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri, 15. Yapısal Çelik Günü’nde sahiplerini buldu. Bu yıl 11 projenin yarıştığı programda büyük ödül, İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkezi Binası ile Priştina Uluslararası Havalimanı Yeni Yolcu Terminali’ne verildi.

yapi.com.tr

Ödüller

Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri Sahibini Buldu Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri Sahibini Buldu

Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri, yapısal çelik sektörünün tüm oyuncularını bir araya getiren ve Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından düzenlenen 15. Yapısal Çelik Günü’nde verildi. Ödülü için bu yıl 11 proje başvuruda bulunurken, tamamının şartnamede belirtilen katılım koşullarına uygun olduğu tespit edildi. Şartnamede belirtilen 'projede aranan niteliklere' uygunluk düzeyi açısından yapılan değerlendirme sonucu, Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülü 3 projeye birden verildi.  Jüri tarafından İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkezi Binası ile Priştina Uluslararası Havalimanı Yeni Yolcu Terminali birinciliğe layık görüldü.

Foto: İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali

Bir çok kriter arandı

Prof. Dr. Hasan Şener’in başkanlığını yaptığı jüride, Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, Prof. Dr. Ayhan Usta, Yrd. Doç. Dr. Selim Velioğlu ve Cem Sorguç yer aldı. Jüri değerlendirmesinde çelik malzemenin ve teknolojisinin özellikleri ile mimari tasarımın genel amaçları açısından uyumluluğu, özgünlük düzeyi, mimari çözümlerin gerek taşıyıcı sistemin, gerekse diğer alt sistemleri ile uyumluluğu ve onları geliştirici niteliğini dikkate aldı. Jüri ayrıca yapının algılanmasında çelik konstrüksiyon özelliklerinin abartısız okunabilirliğinin sağlanması ve simgesellik, çeliğin avantajını ortaya çıkarması, taşıyıcı sistem tasarımında rasyonelliği sağlayıcı çözümler ile diğer alt sistemlerin taşıyıcı sistem ile entegrasyonundaki gelişmişlik düzeyi, yapının bulunduğu çevre ile uyumluluğu, fonksiyonellik düzeyi ve fleksibilite özelliği, çelik malzemenin özellikleri ile geçerli ulusal-uluslararası yasa-yönetmelik-standartların uyum düzeyi, ülkemizdeki çelik teknolojisinin yapılarda kullanımının teşvik edilmesine katkısı gibi kriterleri inceledi.  

Foto: Priştina Uluslararası Havalimanı Yeni Yolcu Terminali

Genç tasarımcılar ödüllendirildi

Bu arada ödül töreninde gençler de unutulmadı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bu yılki 'Genç Çelik Yapı Tasarımcıları Ödülleri' Yıldız Üniversitesi’nden Oğuzhan Aydın, Sinan Tuncer, Burçak Sönmez, Yücel Demir ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Şenol Keskin’in oldu.

Foto: Kayalar Kimya Yönetim ve Ar-Ge Merkezi Binası

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/ulusal-celik-yapi-tasarim-odulleri-sahibini-buldu_127428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!