Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

”100 Projeden 99‘u ÇED Onayı Aldı”

Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV), ÇED süreçlerinin AB standartlarına uygun yürütülmediğini, yapılan başvurularının tamamına yakınının Bakanlık tarafından aynen kabul edildiğini söyledi.

yapi.com.tr
”100 Projeden 99‘u ÇED Onayı Aldı”

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın “ÇED süreçleri sağlıklı, 4 bin ÇED başvurusunu reddettik” sözlerine bir bildiri yayınlayarak tepki gösteren Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV), ÇED süreçlerinin AB standartlarına uygun yürütülmediğini, yapılan başvurularının tamamına yakınının Bakanlık tarafından aynen kabul edildiğini söyledi. ÇEHAV, Birpınar’ın AB İlerleme Raporu’ndaki olumsuz ifadelerin mevzuatın ayrıntılarından kaynaklandığı yönündeki iddialara ilişkin, “Avrupa Birliği çevre müktesebatı, 300 civarında yönerge ve yönetmelikten oluşan bir çevre mevzuatı içermektedir. Türkiye söz konusu mevzuatın önemli bir kısmını halen iç hukukuna aktarmadı” açıklamasında bulundu. ÇEHAV, Aarhus Sözleşmesi ismiyle de bilinen, Çevresel Konularda Bilgiye Erişim, Çevresel Karar Verme Sürecine Halkın Katılımı ve Yargıya Başvuru Sözleşmesi’nin 11 yıldır AKP hükümetinin imzasını beklediğini ve açılan davalarda onlarca ÇED raporunun iptal edildiğini hatırlattı.

Bakanlığın verilerine göre, ÇED Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiği 1993 yılından beri 39 bin 649 başvuruya “ÇED gerekli değildir” yanıtı verildi. 2 bin 797 başvuru “ÇED olumlu” cevabı alırken “ÇED olumsuz” yanıtı alan başvuru sayısı 32 olarak kayıtlara geçti. Böylece bakanlığa ulaşan ÇED başvurularının yüzde 99’undan fazlası kabul edilmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-projeden-99u-ced-onayi-aldi_113544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!