Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Artvin'de ÇED Öfkesi!

Artvin Cerattepe ve Genya bölgelerindeki faaliyeti mahkeme tarafından durdurulan Özaltın firması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak ÇED olumlu raporunu aldı.

yapi.com.tr
Artvin'de ÇED Öfkesi!

Böylece Cerattepe ve Genya bölgesinde ‘ilk kez’ bir maden firması, maden ön arama ruhsatı için ‘ÇED olumlu’ kararı almış oldu. 20 yıldan beri bölgede altın madenlerine karşı çıkan bölge halkı karara tepkili.

31 hektar, 4 bin hektara çıkacak

Radikal Gazetesi'nden İdris Emen'in haberine göre, Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcısı Bedrettin Kalın, ÇED olumlu raporunun başta savma olduğunu ve iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını söyledi. Kalın “Raporda 31 hektarlık alanda maden (varlığı) arama faaliyeti yapılacağı ve sadece 52 bin ağacın kesileceği yazılı. Oysa firmanın ruhsat alanının toplamı 4 bin 6 hektar. Bu, madende 52 bin değil, milyonlarca ağacın kesileceğini gösteriyor. Ayrıca 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı değiştirilmeden firmaya ÇED olumlu raporu verildi. Bölgenin yüzde 80 eğime sahip olduğunu, maden faaliyeti sonrasında heyelanın kaçınılmaz olduğunu raporlarla kanıtladık. Telafisi mümkün olmayan sonuçların yaşanmaması için hem ÇED olumlu raporu hem de maden arama ruhsatı bir an önce iptal edilmeli.’’

Rapora göre firma, 12 yıllık ruhsat süresince toplam 6 milyon metreküp maden rezervi çıkaracak. Yerine 4 milyon 500 bin metreküp taş dolgu yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinde-ced-ofkesi_113112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!