Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇED’i Yok İnşaat Doludizgin!

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ÇED raporu hala olmayan Akkuyu Nükleer santraline verilen izinleri ve santral alanında devam eden çalışmaları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya sordu.

yapi.com.tr
ÇED’i Yok İnşaat Doludizgin!

Akkuyu Nükleer Santral inşaatında yeni bir hukuksuzluk yaşanıyor. Evrensel'in haberine göre, ÇED Başvuru dosyası henüz tamamlanmamış olan proje ile ilgili çalışmaların devam etmesi BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü tarafından Meclise taşındı. Nükleer santralin ÇED sürecinin hâlâ devam ettiğini ve ÇED raporu alınmadığını anımsatan Kürkçü, Çevre Kanunu’nun 10. maddesinde yer alan; “ÇED Olumlu Kararı veya ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez; proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez” hükmünün altını çizerek, bu hükme rağmen nükleer santral inşaatının devam ettiğini belirtti.

Valilik kesimleri kabul etti

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri tarafından Mersin Valiliğine yapılan başvuru sonrası Mersin Valiliğinin nükleer alan içerisinde faaliyet yapıldığı ve ağaçların kesildiğini kabul ettiğine dikkat çeken Kürkçü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Orman Bölge Müdürlüğünün de sahada inşaat ve ağaç kesimine izin verdiğini kaydetti. Valiliğin yazısında geçici izinlerin verildiğinin belirtildiğine işaret eden Kürkçü, “Yasaya göre ÇED raporu alınmadan hiçbir işlem yapılmaması gerektiği halde, ağaç kesimi ve hafriyat işleri ile inşaata izin verildiği yazılarla kabul edilmiştir” dedi.

Bakana sorular

Kürkçü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

1. Geçici izin ne demektir? ÇED raporu alınmadan inşaata başlanması yasalara uygun mudur?

2. Ön izin ne demektir? Bu izin şekli ÇED yönetmeliğine uygun mudur?

3. Bakanlığınızın bünyesinde geçici izin alarak uygulamaya konan başka projeler var mıdır? Var ise isimleri nelerdir? Yerleri nerededir?

4. ÇED kararı alınmadan bu alan içerisinde her türlü faaliyete izin veren ve bu faaliyetlerle ilgili yasal işlem tesis etmeyen kamu görevlileri hakkında yasal ve cezai işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa işlemin içeriği nedir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/cedi-yok-insaat-doludizgin_111933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!